Čurillovci? Bývalý sudca, predseda Najvyššieho súdu SR, minister spravodlivosti, či podpredseda vlády Štefan Harabin si myslí, že Slovensko má vážne medzery v oblasti právneho štátu. Orgány činné v trestnom konaní podľa neho začali podliehať politickému tlaku, ktorý vytvárajú politici, médiá a mimovládne organizácie. Pripomína však, že sudca by takýmto tlakom podliehať rozhodne nemal a keď sa to stane, mala by byť vyvodená patričná zodpovednosť.
Kováčik 14 rokov, Imrecze sloboda
„Je to právny štát, keď za ten istý 50-tisícový dostane Kováčik 14 rokov a kajúcnik Imrecze dostane podmienku?,“ pýta sa Harabin pre eReport, s poukázaním na konkrétne prípady. „NAKA podľahla politickým vplyvom. Nehovorím, že všetci príslušníci, ale mnohí konkrétni,“ dodal.
Medzery v oblasti právneho štátu však nevidí len v orgánoch činných v trestnom konaní. Problematické malo byť taktiež vládnutie vlád Igora Matoviča (OĽANO) a Eduarda Hegera (Demokrati). Ich vlády sa totižto preukázateľne dopustili viacerých právnych prešľapov počas pandémie, v súvislosti s vojnou na Ukrajine, alebo v súvislosti s neochotou opustiť svoje funkcie a to aj napriek legitímnemu odvolanie v parlamente. „To, že Matovič sa vyhrážal tým, čo sa nešli zaočkovať, že nedostanú zdravotnú starostlivosť, aj keď si ju platia. Veď to je trestný čin nátlaku. A nebol stíhaný,“ uviedol Harabin.
Zatvoril by ovplyvnených sudcov, vyšetrovateľov a prokurátorov?
Politici sa však vraj nedopúšťali protiprávneho konania len osobne. V neporiadku malo byť aj to, keď sudcovia vypočuli spoločenský nátlak a nerozhodli nezávisle. „Títo sudcovia mali byť nielen disciplinárne, ale aj trestne stíhaný,“ uviedol. „Boli zastrašovaní vyšetrovatelia, prokurátori, ale aj konkrétne senáty, ktoré podľahli masovej propagande. Sudca nesmie podľahnúť,“ pokračuje.
Známy je prípad čurillovcov, teda vyšetrovateľov NAKA, ktorých legitímne nahrala policajná inšpekcia. Z nahrávok má byť podľa opozície zrejmé, že čurillovci vo svojej činnosti konali na základe politickej objednávky. Namiesto trestu však prišlo z politických kruhov, ak za ne rátame napríklad aj policajného prezidenta Štefana Hamrana, povýšenie. „Keby som ja bol generálny prokurátor a existujú takéto dôkazy, tak urobím tlačovú konferenciu a večer je návrh na vzatie do väzby všetkých,“ dodal jednoznačne Harabin.
Jednu proamerickú vládu vystriedala iná?
Okrem problémov v oblasti právneho štátu opozícia vyčíta vládam OĽANO aj zmenu orientácie zahraničnej politiky. Z politiky na štyri svetové strany, ktorá bola typická pre vlády Smeru, sa za vlád OĽANO stala politika na jednu svetovú stranu. Vládni politici dokonca zahraničné záujmy miestami zdôrazňovali viac, ako naše národné záujmy.
Mohlo by vás zaujímať:
„Heger, Naď, Káčer a spol., to sú typickí lokaji Američanov a presadzovali tu celý čas americké záujmy,“ tvrdí Harabin. Poukazuje pri tom na vyvezenie Migov, systému S300 a systému KUB na Ukrajinu. Po zmene vlády sa vraj v tejto oblasti v skutočnosti nič nezmení.
Prvé kroky Wlachovského smerovali do USA
„Dnes boli nahradení novými americkými lokajmi pod takou „dzurindovskou“ kuratelou. Ide o spojencov a súputníkov Dzurindu,“ tvrdí Harabin. „Čaputová, podvodná advokátka v úrade sa ani netajila tým, že ona zostavuje vládu. Ona prijala rozhodnutie, zavolala si Ódora a on vôbec neoponoval,“ dodal. Upozorňuje taktiež na to, kam smerovala prvá návšteva Čaputovej úradníckeho ministra zahraničných vecí: „Wlachovský namiesto rokovania s parlamentom išiel po nóty do USA. Je to jednoducho len pokračovanie predchádzajúcej Hegerovej vlády.“
V relácii „Bez cenzúry“ s Fedorom Flašíkom sa taktiež dozviete:
Čo si myslí o Kolíkovej reforme súdnej mapy?
Čo si myslí o „mediálnej hre“ okolo redaktorky M. Jančkárovej?
Prečo Kolíková odvolala sudcu za to, že dodržal Ústavu SR?
Čo si myslí o generálnom prokurátorovi M. Žilinkovi?
Ako bude vyzerať ostrá predvolebná kampaň?
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Harabin pre eReport: Čurillovci? Keby som generálny prokurátor, idú návrhy na vzatie do väzby!