eReport.sk
Olympijský štadión v Pekingu, foto:shutterstock

Črtá sa ďalší konflikt? USA zvažuje bojkot olympiády v Číne

USA zvažujú bojkot zimných olympijských hier 2022 v Pekingu. Dôvodom je utláčanie etnických menšín a hrubé porušovanie ľudských práv zo strany Číny, uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price.

USA bude rokovať s ďalšími krajinami

Podľa Pricea budú USA s ostatnými krajinami diskutovať, či pristúpia k bojkotu ZOH 2022. Podľa neho Spojené štáty zvažujú takýto krok, no žiadne rozhodnutie v tomto smere ešte nepadlo. Americký prezident Joe Biden i jeho predchodca Donald Trump zhodne kritizovali snahu Číny kontrolovať moslimskú menšinu Ujgurov a ničiť jej kultúrnu identitu. Konanie Číny označili za genocídu.

Utláča menšiny

„Čína využíva nátlak a agresiu na systematické narúšanie autonómie v Hongkongu, podkopávanie demokracie na Taiwane, zneužívanie ľudských práv v Sin-ťiangu a Tibete a presadzovanie námorných nárokov v Juhočínskom mori, ktoré porušujú medzinárodné právo,” uviedol Blinken na tlačovej konferencii v Japonsku.

Črtá sa ďalší konflikt?

Počas toho ako bol prezidentom USA Donald Trump vznikol závažný konflikt medzi oboma veľmocami. Obchodný konflikt odchádzajúceho prezidenta s Čínou pripravil Spojené štáty až o 245-tisíc pracovných miest a obe strany uvalili vysoké clá na dovoz, čo sa dotklo aj známych výrobcov smartfónov ako sú Huawei a Apple.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne v športe

Futbal, hokej

Politika