eReport.sk
Čo sa to tam deje?
Ilustračná snímka, foto:tasr

Čo sa to tam deje? Rušné chvíle pri Taiwane: Flotila čínskych lodí sa blíži k ostrovu!

Čo sa to tam deje? Tri čínske plavidlá vrátane lietadlovej lode Šan-tung v sobotu preplávali cez Taiwanský prieliv blízko stredovej línie. Oznámilo to taiwanské ministerstvo obrany.

Čo sa to tam deje?

„Flotila troch lodí čínskej armády, ktorú viedla lietadlová loď Šan-tung, v sobotu okolo poludnia (miestneho času) preplávala cez Taiwanský prieliv západne od stredovej línie a mierila severne,“ uviedol rezort obrany vo vyhlásení.

Flotila lodí

Stredová línia je neoficiálna, ale kedysi do značnej miery dodržiavaná hranica, ktorá vedie stredom Taiwanského prielivu oddeľujúceho Taiwan a Čínu, pripomína AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Medvedev šokuje
  2. Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin.
  3. Putin tlačí na vládu

Taiwanská armáda flotilu „pozorne sledovala“ a nariadila svojim hliadkovacím lietadlám a lodiam, aby podnikli „potrebné opatrenia“, vyhlásilo ministerstvo. Dodalo tiež, že počas uplynulých 24 hodín prekročilo stredovú líniu aj osem čínskych stíhačiek. Agentúra AFP upozorňuje, že lietadlová loď Šan-tung sa v apríli zúčastnila na čínskych vojenských cvičeniach v blízkosti samotného ostrova Taiwan.

Peking sa k vzniknutej situácii nijako nevyjadril

Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia i napriek tomu, že má tento ostrov od roku 1949 nezávislú vládu. Komunistická vláda v Pekingu prisľúbila, že jedného dňa získa nad Taiwanom úplnú administratívnu moc, pričom na dosiahnutie tohto cieľa nevylúčila ani použitie sily.Čína tvrdí, že akýkoľvek krok Taiwanu smerom k vyhláseniu formálnej nezávislosti by vyvolal vojenskú reakciu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čo sa to tam deje? Rušné chvíle pri Taiwane: Flotila čínskych lodí sa blíži k ostrovu!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php