V čase, keď viaceré nemocnice hlásia, že fungujú doslova „na výpary“, by sa vláda mala zaoberať tým, čo sa stane, keď skrátka už nebudú vládať prijímať pacientov s Covid-19. V susednom Česku z tohto dôvodu vybudovali poľné nemocnice. Schyľuje sa k niečomu takému aj u nás?
„Je tu pandémia a myslím, že žiadny štát nie je pripravený či už lôžkami alebo personálom, na také množstvo pozitívnych pacientov, ako sa stalo,“ povedal v rozhovore s prezidentkou Zuzanou Čaputovou riaditeľ bojnickej nemocnice Vladimír Vida. Doplnil ho aj riaditeľ bardejovskej nemocnice Marián Petko. „Nie je žiadnou zvláštnosťou, že chudák pacient sa hodinu, dve, tri vozí po Slovensku v sanitke a nikto ho nechce,“ vykreslil momentálnu situáciu.
Podľa prognóz, ktorými nás zásobuje premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí, by sa počty nakazených a teda aj hospitalizovaných mali zvyšovať. V tejto súvislosti sme preto chceli vedieť, či po vzore Českej republiky zvažuje naša vláda zriadenie poľných nemocníc. „Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s ministerstvom obrany rieši problematiku prípadného nastavenia poľnej nemocnice v praxi. Veríme zároveň, že túto alternatívu nebude potrebné využiť,“ vyjadril nádej rezort zdravotníctva. O čosi zhovorčivejší boli na obrane. Zdá sa, že počítajú naozaj so všetkým. „Poľná nemocnica je už z časti nasadená v areáli Ústrednej vojenskej nemocnice. S jej využitím počítajú ozbrojené sily v pláne Izolátor, na umiestnenie až 1 500 nakazených po vyčerpaní kapacít nemocníc,“ prezradilo pre eReport ministerstvo obrany.
Armáda si je dokonca istá, že poľnú nemocnicu budú vedieť vybaviť personálne i materiálne. Viaceré nemocnice hlásia práve problémy s nízkym počtom zdravotníckeho personálu.
Všetky dôležité informácie, vrátane videí a fotografií o priebehu celoplošného testovania nájdete TU, situáciu vo všetkých kútoch Slovenska sledujeme ONLINE.
Foto: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Čo sa stane, keď nemocnice prestanú prijímať nakazených? Armáda má plán