Analytik a bývalý riaditeľ odboru stratégie Inštitútu vzdelávacej politiky na ministerstve školstva Michal Rehúš dnes zverejnil dôvody, prečo sa rozhodol odísť. Jedným z nich malo byť, že sa vedeniu rezortu vraj nepáčili výsledky analýzy, ktorá upozorňovala na množstvo detí, ktoré nemajú prístup k vzdelávaniu.
„Od nástupu nového ministra Branislava Gröhlinga sme sa intenzívne usilovali poskytnúť mu svoju expertízu a pomoc. Opakovane sme mu posielali analytické podklady, vrátane materiálov k aktuálnej situácii v súvislosti s pandémiou COVID-19. Nikdy však neprišla žiadna odpoveď, komunikácia počas prvých týždňov bola takmer nulová, neboli sme zapojení ani do prípravy programového vyhlásenia vlády,“ píše na svojej sociálnej sieti Rehúš, podľa ktorého mala situácia vyústiť do organizačnej zmeny a riadením inštitútu bola poverená Zuzana Baranovičová.
„Situácia ale vyeskalovala do pomerne nepríjemného a otvoreného konfliktu v súvislosti so zverejnením výsledkov z dotazníkového zberu údajov o priebehu dištančnej výučby. Alarmujúce výsledky, desaťtisíce detí zostali bez prístupu k vzdelávaniu, sme chceli zverejniť čo najskôr, aby sme informovali verejnosť a aby sa prijali okamžité riešenia. Zo strany poverenej generálnej riaditeľky Baranovičovej a aj od samotného ministra Gröhlinga sme však dostávali spätnú väzbu, z ktorej sme nadobudli dojem, že im ide o oslabovanie a relativizovanie hlavných záverov prieskumu, o vytváranie dojmu, že ministerstvo v aktuálnej situácii robí všetko potrebné, a o odďaľovanie zverejnenia správy,“ sťažuje si Rehúš, ktorému sa tiež nepáči, že niektorým jeho kolegom neboli predĺžené pracovné zmluvy.
K danej téme sme oslovili aj ministerstvo školstva. „Ministerstvo sa v zmysle zákona nevyjadruje k personálnym otázkam týkajúcim sa jednotlivcov. Inštitút vzdelávacej politiky má od začiatku dôležitú úlohu, ktorá sa prejavila nielen v posilnení jeho postavenia v rámci ministerstva, ale aj pridelením zodpovednosti za prípravu využitia Fondu obnovy v oblasti vzdelávania,“ uviedli z tlačového odboru.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Čo sa deje na ministerstve školstva? Od Gröhlinga odišli viacerí pracovníci