eReport.sk
Monika Jankovská, foto: tasr

Čo nové u Jankovskej? Zrútená je už viac než 40 dní a zostáva na psychiatrii

Stále je psychicky na dne. Bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská zostáva na psychiatrii a jej zdravotný stav sa ani po viac ako 40 dňoch od hospitalizácie nezlepšuje. Informuje jej právnik Peter Erdős s tým, že chcú podať žiadosť o jej prepustenie z väzby. V talóne ešte má aj individuálnu sťažnosť na ústavný súd aj na Európsky súd pre ľudské práva.

Dlho si slobodu neužila. Začiatkom marca ju najvyšší súd prepustil po roku z väzby kde sedela kvôli obvineniam z korupcie v kauzách Búrka a Víchrica. Po prepustení z trenčianskej väzenskej nemocnice ju však pred bránou čakali policajti, ktorí jej znova nasadili putá. Tentokrát ju zadržali v prípade baru Fatima kde ju vyšetrovateľ obvinil z marenia spravodlivosti. Po opätovnom zdržaní sa Jankovská zrútila a previezli ju na psychiatrické oddelenie trenčianskej nemocnice.

Stav sa jej nemení, dostáva lieky

Tu si vypočula aj rozhodnutie Krajského súdu v Trnave ktorý zmenil verdikt prvostupňového súdu a nariadil jej väzbu v kauze Fatima. Do väznice v Leopoldove však nenastúpila a do dnešného dňa stále zostáva na psychiatrii. „Jej stav je momentálne od posledného prijatia nemenný. Je hospitalizovaná, má schválené lieky a dostáva liečbu aj týmto spôsobom,” povedal pre eReport jej advokát Peter Erdős. Na psychiatrickej klinike bola Jankovská umiestnená aj vo februári keď sa v cele predávkovala tabletkami.

Moniku Jankovskú začiatkom marca po prepustení z väzby ihneď znova zadržali za kauzu Fatima. – Foto: tasr

Erdős dodáva, že s klientkou je v pravidelnej komunikácii a aspoň raz za týždeň sa ju snaží navštíviť aj osobne. „Ja samozrejme nie som lekár, ale čo môžem posúdiť jej stav nie je dobrý. Psychicky je stále na tom veľmi zle a ten stav jej zrútenia sa nezmenil a nezlepšuje sa,” doplnil advokát.

Ďalej uvádza, že aj keď je v nemocnici, režim kontaktov s rodinou má nastavený tak ako keby bola v base. „V dnešnej dobe kvôli covidu nie sú povolené návštevy na ktoré by mala právo raz mesačne. Tým pádom sa to realizuje skôr formou videohovorov, ale to je v rozpätí raz za mesiac 20 minút,” priblížil advokát.

Sťažnosť na ústavný súd

Upozorňuje, že aktuálne pripravujú právne kroky k tomu, aby napadli rozhodnutie Krajského súdu v Trnave. Konkrétne odôvodnenie, prečo nie je možné nahradiť väzbu v prípade keď má nariadené obmedzenia pohybu. „Od elektronického náramku až po povinnosť zdržiavať sa len v byte v zákaze kontaktu s akýmikoľvek obvinenými svedkami,” uvádza Erdős.

V hre je podľa Jankovskej právnika aj žiadosť o prepustenie z väzby a mimoriadne opravné prostriedky. „Ešte to nie podané, ale využijeme dostupné právne kroky. Či už to bude individuálna sťažnosť na ústavný súd, prípadne podanie sťažnosti na Európsky súd pre ľudské práva,” vymenúva právnik s tým, že ešte to nie je aktuálne, keďže stále prebieha dokazovanie a výsluchy svedkov. Očakáva však, že už to nebude trvať dlho a je to otázka pár týždňov.

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čo nové u Jankovskej? Zrútená je už viac než 40 dní a zostáva na psychiatrii

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport