eReport.sk
Čo môže priniesť mier?
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: tasr/ap

Čo môže priniesť mier? Zelenskyj odpovedal a neprekvapil. Pripomenul Budapeštianske memorandum

Čo môže priniesť mier? Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok uviedol, že Rusko si pripomenulo výročie Budapeštianskeho memoranda novými raketovými útokmi na ukrajinské územie. TASR prevzala správu z agentúry DPA.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. brusel si berie pôžičky
  2. Vojenský dron
  3. Ruský prezident Vladimir Putin sleduje vojenské cvičenie Vostok 2022 (Východ 2022) pri Vladivostoku 6. septembra 2022.
  4. Krv v očiach, krv v slovách

Podpisom Budapeštianskeho memoranda 5. decembra 1994 Rusko, Británia a USA poskytli bezpečnostné záruky trom bývalým sovietskym republikám – Ukrajine, Kazachstanu a Bielorusku – výmenou za vzdanie sa všetkých jadrových zbraní zo sovietskej éry, ktoré boli rozmiestnené na ich území.      

…iba likvidácia ruských teroristických kapacít, oslobodenie celej Ukrajiny a odsúdenie vrahov môže priniesť mier.

Volodymyr Zelensky.

Signatári memoranda sa okrem iného zaviazali, že budú rešpektovať suverenitu a existujúce hranice Ukrajiny, Bieloruska a Kazachstanu.

Rusov opäť nazval teroristami

Osud tohto dokumentu dáva odpovede na mnohé dnešné otázky o Rusku, povedal Zelenskyj. „Len niečo podpíšte s týmito teroristami – nebude mier. Stačí sa s nimi na niečom dohodnúť – určite to porušia,“ uviedol.

Ukrajinský prezident dodal, že „iba likvidácia ruských teroristických kapacít, oslobodenie celej Ukrajiny a odsúdenie vrahov môže priniesť mier“. 

Ukrajinský prezident v nedeľu vyzval na vytrvalosť

S ohľadom na súčasné chladné počasie ešte v nedeľu vyzval Zelenskyj obyvateľstvo, aby bolo odolné a vytrvalé. „Nepriateľ dúfa, že využije zimu proti nám — zima a útrapy sa stali súčasťou jeho teroru,“ uviedol vo svojom videoposolstve.

„Musíme urobiť všetko, aby sme túto zimu prežili, bez ohľadu na to, aká bude krutá,“ dodal. Vydržať túto zimu znamená podľa Zelenského vydržať všetko. Rusko má výhodu v podobe rakiet a delostrelectva.

Zdroj: tasr

  


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čo môže priniesť mier? Zelenskyj odpovedal a neprekvapil. Pripomenul Budapeštianske memorandum

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti