eReport.sk
Zuzana Čaputová a Igor Matovič. Foto: tasr

Čo len s nami bude? Z troch ústavných činiteľov funguje už iba prezidentka

Uplynulé týždne boli na slovenskej politickej scéne poriadne hektické. Najprv verejnosť šokovala dopravná nehoda predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), teraz sa zase musel do karantény stiahnuť premiér Igor Matovič (OĽANO). Jediná, ktorá ešte vykonáva naplno svoju funkciu, je prezidentka Zuzana Čaputová. Ak aj ona vypadne, zavládne na Slovensku anarchia?

Ústavný právnik Ladislav Orosz to tak dramaticky nevidí. „Čo sa týka premiéra Igora Matoviča, tak môže niektoré svoje úlohy realizovať aj z domu, kde je momentálne v karanténe. A na tie, ktoré nemôže, má svojich zástupcov – podpredsedov vlády.  Takisto predseda parlamentu môže poveriť výkonom niektorých funkcií podpredsedov parlamentu. V tom nevidím problém,“ povedal pre eReport odborník.

Priznal, že trochu zložitejšie je to v prípade, že by svoju funkciu na čas nemohla vykonávať ani prezidentka. „Prezidenta zastupuje vláda a predseda národnej rady. V tomto prípade by sa to dalo vyriešiť tým, že by pani prezidentku zastupovali podpredsedovia vlády alebo vláda ako celok a overený podpredseda národnej rady,“ dodal Orosz.

Momentálne je vedením Národnej rady dočasne poverený podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO). Vláda má štyroch podpredsedov – Richarda Sulíka (SaS), Veroniku Remišovú (Za ľudí), Štefana Holého (Sme rodina) a Eduarda Hegera (OĽANO). Uvidíme, do akej miery dokážu a budú môcť na čas nahradiť premiéra Igora Matoviča.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čo len s nami bude? Z troch ústavných činiteľov funguje už iba prezidentka

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti