eReport.sk
Pohľad na povrch planéty Mars. Foto: shutterstock

Čo chcú odmerať na Marse? Chystá sa nová vesmírna misia, vedci sa zišli na Cypre

Cyperské pohorie Troodos má podľa expertov veľa podobného s tým, čo sa nachádza na vzdialenej červenej planéte. Merania na Marse, ktoré sú v tejto súvislosti v pláne, nikto doteraz ešte neurobil.

Medzinárodní a cyperskí experti v piatok diskutovali o výskumnom projekte, ktorého účelom je otestovať na Cypre vesmírne zariadenie pred jeho vyslaním na Mars, kde bude mať za úlohu merať vek tamojších hornín.

Planetológovia a geológovia prišli na tento stredomorský ostrov už začiatkom novembra, aby vyskúšali vesmírne zariadenie v tamojšom pohorí Troodos, ktoré má podľa nich geologické podobnosti s červenou planétou, informuje tlačová agentúra AFP.

Projekt je zameraný na meranie skál

Projekt financuje Európska komisia. V piatok sa uskutočnilo prvé stretnutie zástupcov Cyperskej organizácie pre výskum vesmíru (CSEO) a cyperského Úradu geologického prieskumu (CGS).

“Na stretnutí sa diskutovalo o cieľoch medzinárodného vesmírneho programu, geologických potrebách a najvýhodnejších lokalitách pre daný projekt,” uviedol zmienený úrad. Projekt zameraný na meranie skál je “veľmi inovatívny, keďže neexistujú žiadne predchádzajúce presné merania veku hornín na Marse”, dodal úrad s tým, že “geológia pohoria Troodos má veľa spoločného s horninami Marsu”.

Vzniknú aj nové pracovné pozície pre vedcov

Riaditeľ CGS Christodulos Hadjigeorgiu vyhlásil, že stretnutie poskytlo medzinárodným vedcom potrebné know-how. CSEO sa zúčastňuje na rozsiahlom medzinárodnom výskume Marsu v spolupráci s troma ďalšími európskymi krajinami a USA. Šéf CSEO Jorgos Danos uviedol, že tento vesmírny projekt “opäť zdôrazňuje jedinečnosť geológie našej krajiny, čo môže pomôcť pri príprave vesmírnych misií na iné nebeské telesá”

“Prostredníctvom tejto spolupráce vytvoríme v našej krajine nové pracovné pozície pre vedcov a nové výskumné projekty v spolupráci s medzinárodnými vesmírnymi agentúrami,” dodal Danos.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport