eReport.sk
Foto: shutterstock

Čo by ste dnes mali a nemali urobiť, aby bol celý rok krásny a šťastný


Najznámejším príslovím je „Ako na Nový rok, tak po celý rok“. Prvý deň v roku je od pradávna akýmsi odrazom celého nasledujúceho roka. Ľudia by teda mali robiť veci, ktoré sú príjemné, mali by sa vyvarovať hádok, práve naopak, mali by byť k sebe dobrí. Do nového roku by sa malo ísť s čistým štítom. Nie každému sa to však po silvestrovských oslavách podarí. Ale aj tak sa dá vyhnúť chybám, ktoré sú späté s našou domácnosťou a minimálne pre dobrý pocit sa držať nasledujúcich rád.

Upratané a žiadne resty v dome

Neporiadok v dome neznačí nič dobrého. Veľa gazdiniek preto dbá na to, aby mali na Nový rok všade poriadne upratané a nezostali z minulého roku nejaké resty, pretože sa s nimi budú ťahať po celý ďalší rok. Určite by ste mali mať vynesené všetky odpadky a na posteliach čisté povlečenie. Čo sa upratovania týka, čo ste nestihli doteraz, dnes určite nedoháňajte. Na Nový rok sa totiž upratovať nesmie. Metla by vám mohla vymiesť šťastie z domu. Platí to aj o vysávaní.

Dnes nechajte metlu oddychovať. Mohli by ste si vymiesť šťastie z domu. Foto: shutterstock

Nesmie visieť vypratá bielizeň

Vypratá bielizeň hraje v poverách a zvyklostiach zásadnú rolu. Prvý deň v roku by mala byť bielizeň vypraná a vyžehlená, ale hlavne nevisieť na šnúrach či sušiakoch. Znamená to totiž, že môže prísť do domu nešťastie. Veští to dokonca smrť niekoho blízkeho.

Na Nový rok nenechávajte na šnúrach žiadnu bielizeň. Prináša to nešťastie. Foto: shutterstock

Čo na obed? Strukoviny

Drobné zrniečka pripomínajú peniažky, preto by sa mala na Nový rok objaviť na stole šošovica. Traduje sa, že prinesie v nasledujúcom roku do domu hojnosť. Šošovicu môžete nahradiť hráškom alebo krupicou. Z týchto surovín sa dá uvariť polievka, ale aj hlavné jedlo podávané najčastejšie s bravčovým mäsom. Prasiatko je totiž symbolom šťastia. Strukoviny sa v dávnejších dobách často zapekali aj do vianočky alebo koláča. Nový rok je dňom, kedy by sa u bohatého obeda mala stretnúť celá rodina, aby boli spolu pokope celý rok. Ak vás strukoviny nenadchli, mali by ste teda zvoliť jedlo, kde je čo najviac malých kúskov – ryža, tarhoňa, krúpy, na kúsky nakrájanú zeleninu alebo mäso, pretože čím viac kúskov budete mať na novoročnom tanieri, tým viac peňazí budete mať po celý rok.

Na novoročnom tanieri by nemala chýbať šošovica. Prinesie vám peniaze. Foto: shutterstock

S hydinou môže odletieť šťastie

Pamätáte si to aj vy, že naše babičky nikdy na Nový rok nepiekli sliepku, kurča, kačicu, hus, morku, rybu a ani zajaca? Podľa povery by totiž mohlo z domu uletieť, odplávať či utiecť šťastie. Po obede sa často rodiny vypravili na prechádzku, za svojou rodinou či priateľmi, alebo za kultúrou. Bol to symbol akejsi pospolitosti, ktorá ich mala udržať spolu po celý rok. A kto si obliekol niečo nové, mal celý rok dostatok peňazí na nové oblečenie.

Takto by váš novoročný obed určite vyzerať nemal. Odletelo by vám, totiž, šťastie. Foto: shutterstock

Pozor na to, čo vynesiete z domu

Na Nový rok by mala byť domácnosť vybavená zásobami cukru, múky, oleja, soli a ďalších základných potravín. Hovorí sa totiž, že čo dnes chýba, to bude chýbať po celý rok. Rovnako tak by sa nemalo vynášať z domu nič, čo by mohlo nasledujúci rok chýbať. Platí to aj o peniazoch. Na Nový rok nič nekupujte, nikomu peniaze nedávajte ani nepožičiavajte. Odložte to radšej na zajtra.

V prvý deň roka by ste mali mať dostatočné zásoby, aby po celý rok nič nechýbalo. Foto: shutterstock

K Novému roku sa viazalo veľa povier. Bol to svojim spôsobom významný deň, a preto nemohol uniknúť zvýšenej pozornosti. Veď každý predsa dúfa, že ten ďalší rok môže nejako pozitívne ovplyvniť vo svoj prospech. A na tom nie je vôbec nič zlé! Tak pamätajte, ako na Nový rok, tak po celý rok. A my vám ho prajeme krásny a šťastný!

Prajeme vám šťastný a úspešný rok! Foto: shutterstock

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čo by ste dnes mali a nemali urobiť, aby bol celý rok krásny a šťastný