eReport.sk
Verejným zhromaždením pred Veľvyslanectvom Ruskej federácie v SR na Godrovej ulici V Bratislave vyvrcholil pochod v stredu 8. augusta 2012 na podporu uväznených členiek ruskej kontroverznej punkovej skupiny Pussy Riot
Na stranu kontroverznej punkovej skupiny sa postavili pred rokmi aj niektorí Slováci. Foto: tasr

Členky Pussy Riot zaradili ruské úrady na zoznam zahraničných agentov

Rusko vo štvrtok zaradilo dve členky protestnej hudobnej skupiny Pussy Riot — Nadeždu Tolokonnikovú a Veroniku Nikuľšinovú — na zoznam tzv. zahraničných agentov. Týmto názvom ruské úrady označujú organizácie aj jednotlivcov, ktoré dostávajú financie z cudziny.

Na aktualizovaný zoznam pribudol aj známy ruský satirik Viktor Šenderovič, zberateľ umenia a galerista Marat Geľman a novinárka Taisia Bekbulatovová, šéfredaktorka nezávislého časopisu Cholod, informovala agentúra AFP.

Ide o kritikov Putina

“Tieto osoby systematicky rozširujú materiály neobmedzenému okruhu osôb, zatiaľ čo dostávajú prostriedky zo zahraničia,” uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva spravodlivosti, ktoré týmto zdôvodnilo ich pridanie na zoznam zahraničných agentov. 

Všetky tieto osobnosti verejne vyjadrujú názory kritické voči režimu prezidenta Vladimira Putina.

Tolokonniková sa chce brániť súdnou cestou

Tolokonniková vo svojej reakcii uviedla, že sa bude voči svojmu — podľa nej úplne svojvoľnému zaradeniu na zoznam agentov — brániť súdnou cestou. Šenderovič tento krok ruských úradov vníma ako pokus vyhnať ho z krajiny.

Na základe kontroverzného zákona z roku 2012 sa každej mimovládnej organizácii dostávajúcej peniaze na svoju činnosť zo zahraničia dáva označenie “zahraničný agent”. V roku 2017 sa platnosť zákona rozšírila na médiá a od roku 2019 aj na jednotlivých novinárov a aktivistov.

Ruská vláda chce vedieť, odkiaľ prúdia peniaze

“Nálepku” zahraničný agent už v Rusku dostalo množstvo organizácií a nezávislých médií vrátane ľudskoprávnej organizácie Memorial, televízie Dožď či spravodajského portálu Meduza.

Zákon prikazuje takto označeným fyzickým aj právnickým osobám, aby zverejnili zdroje svojho financovania a všetky svoje verejné príspevky dopĺňali varovaním, že ide o obsah vytvorený “zahraničným agentom”.

Ruské súdy rozhodli tento týždeň o likvidácii Centra pre ľudské práva Memorial i jeho zastrešujúcej organizácie Medzinárodný Memorial. Zdôvodnili to okrem iného tým, že Memorial vo svojich publikáciách nepoužíval označenie zahraničný agent, čím porušil ustanovenia príslušného zákona.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Členky Pussy Riot zaradili ruské úrady na zoznam zahraničných agentov

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti