Tento článok som začal pripravovať nečakane, nakoľko dnes ráno som stretol kamarátku, ktorá sa zaujíma tak trochu o svet kryptomien a hneď mi oznámila hrozivú informáciu ohľadne hromadného zákazu používania kryptomien v Číne. Moja reakcia bola ,,úsmev na tvári” a odpoveď, že takéto divadlo Čína robí od samého vzniku Bitcoinu. Preto som si pripravil toto krátke zhrnutie, aby sme sa pozreli na zákazy Čínskej vlády proti kryptomenám a čo tieto FUD informácie nakoniec dokázali spraviť z krypto menovým trhom.
2009 – Zákaz Digitálnej Meny
V júni 2009, len niekoľko mesiacov potom ako bol spustený Bitcoin, vydalo Čínske Ministerstvo Obchodu a Ministerstvo Kultúry zákaz používania digitálnych mien na uskutočňovanie platieb za tovar a služby. Toto rozhodnutie bolo zamerané hlavne proti Bitcoinu nakoľko Čínska Ľudová Banka mala strach z devalvácie svojej národnej meny Čínskeho Yuana.
2013 Prvý veľký zákaz, BTC Bull-run
O štyri roky neskôr, v decembri 2013, Čína ako najľudnatejšia krajina sveta prvýkrát priamo zaútočila na používanie bitcoinu a označila ho za „menu bez skutočnej hodnoty“.
Čínska ľudová banka – PBoC a ministerstvo informatiky zverejnili oznámenie, v ktorom nariadili všetkým čínskym finančným inštitúciám, aby prestali spracovávať bitcoinové transakcie.
Reakcia trhu na toto oznámenie bola okamžitá, spustil sa tak masívny prepad Bitcoinu, ktorý práve vytvoril svoje ATH (All Time High) a obchodoval sa na úrovni 1167 USD. Tento zákaz vydaný PBoC spôsobil prepad Bitcoinu k 18.12.2013 a BTC tak spadlo na hodnotu 380 USD. Následne tento pokles spustil opätovný rast a Bitcoin sa tak behom krátkeho času dostal opäť hore a 06.01.2014 sa obchodoval Bitcoin na úrovn 995 USD.
2014 – Prepad poháňaný strachom /FUD/ Číny
Následne v krátkom čase prišla ďalšia negatívna informácia, ktorú vydala Čínska ľudová banka – PboC ktorá vydala ,,úplný zákaz transakcií s Bitcoinom.
Túto správu zverejnila v marci 2014 spoločnosť Weibo. Táto informácia však nebola pravdivá, ale jej vplyv na trh bol katastrofálny. Tisíce obchodníkov a investorov zlikvidovali svoje pozície a cena bitcoinu sa tak prepadla opäť na hranicu pod 400 USD a spustila tak rok trvajúci pokles Bitcoinu až k hranici 151 USD ktorý spôsobil následný trhový odraz a Bitcoin naštartoval svoj ďalší Bull-run smerom hore.
2017 – Kryptomenové burzy musia opustiť Čínu
V polovici roka 2017 Čínska Ľudová Banka – PBoC vydala dva veľké regulačné zásahy. Prvý zákaz sa týkal prvotných ponúk mincí ICO (Initial Coin Offerings). Druhý bol zameraný na kryptomenové burzy.
Úrady trvali na tom, že každá ICO, ktorá v krajine aktívne prebieha, by mala byť okamžite ukončená s odôvodnením, že ide o nezákonné formy verejného financovania a čínske finančné regulačné orgány ich nepovoľujú.
Ďalšia negatívna informácia prišla v polovici septembra keď PBoC vydala zákaz a nariadila všetkým Kryptomenovým burzám pôsobiacich v krajine ukončiť svoju činnosť poskytovania služieb ihneď do konca septembra 2017 s odvolaním sa na riziká ich využívania pri uľahčovaní trestnej činnosti ako je obchodovanie s drogami, pranie špinavých peňazí a pašovanie.
Niekoľko špičkových kryptobúrz vrátane Binance – ktorá vtedy pôsobila v Číne, nemalo inú možnosť ako sa presťahovať a obchodníci s kryptomenami v celej krajine museli svoje obchodné aktivity presunúť na zahraničné platformy prostredníctvom VPN. V tom čase sa obchodovalo BTC na úrovni 4950 USD a tieto FUD informácie spôsobili prepad na 2900 USD/BTC.
Aj napriek neustálim zákazom zo strany Čínskej vlády sa podarilo Bitcoinu za krátky čas od septembra 2017 dopracovať k svojmu novému ATH a v decembri 2017 dosiahol hranicu 19 672 USD/BTC.
2018 – Pripravovaný zákaz zameraný na ťažiarov
Začiatkom roka 2018 zaznamenal Bitcoin jeden zo svojich historicky najväčších cenových prepadov. Krátko po tom, ako rok 2017 ukončil so svojím ATH 20 000 USD sa hodnota Bitcoinu prepadla a vo februári 2018 klesla o viac ako 65 % na úroveň 5920 USD/BTC.
Hoci pre tento pokles neexistoval žiadny priamy dôvod, viaceré správy naznačovali, že prepad úzko súvisel s čínskym novým rokom a fámami o novom zásahu proti ťažbe kryptomien.
V auguste 2018 Čína údajne vydala ďalší dokument, ktorým oficiálne zakázala všetky aktivity v oblasti kryptomien. Dokument sa zameriaval na komunikačné kanály, nakoľko zakazoval komerčným spoločnostiam ako sú účty WeChat a iné spoločnosti organizovať akékoľvek podujatia alebo aktivity súvisiace s kryptomenami.
2019 – Bitcoin, potvrdený zákaz ťažby
Zvesti o pripravovanom masívnom zásahu proti ťažbe bitcoinov sa potvrdili až v apríli 2019, keď Národná komisia pre rozvoj a reformy (NDRC) v návrhu varovania uviedla, že regulačný orgán plánuje tieto činnosti v Číne eliminovať.
V návrhu sa argumentovalo, že ťažba bitcoinov nedodržiava príslušné stanovené zákony a predpisy a znečisťuje životné prostredie. Cena opäť klesla z cca 10 000 USD/BTC na 3843 USD/BTC a nasledovným zvýšením dopytu sa cenaBitcoinu odrazila a jeho cena začala výrazne stúpať a v júni 2019 sa opäť obchodoval na úrovni 13850 USD.
2020 – Zákaz dodávania elektrickej energie pre ťažiarov
S nástupom pandémie COVID-19 niekoľko čínskych ťažiarov zlikvidovalo svoje kryptografické holdingy, čo v marci viedlo k masívnemu krviprelievaniu pri ktorom Bitcoin a takmer všetky altcoiny stratili viac ako 50 % svojej hodnoty.
Aj napriek globálnej pandémii sa v máji 2020 miestne vládne orgány v čínskej provincii S‘-čchuan snažili zakázať ťažbu kryptomien v regióne.
V októbri trh opäť zasiahol zákaz obchodovania s kryptomenami. Porušovateľom hrozili pokuty vo výške päťnásobku hodnoty ich kryptofondov.
V decembri dostali elektrárne v provincii Yunnan, kde sa nachádzali mnohé z najväčších centier ťažby kryptomien v Číne, od miestnych úradov mandát, aby prestali poskytovať elektrickú energiu ťažiarom. To malo za následok prudký pokles výkonu sieti (hash rate) bitcoinu.
Opätovne Bitcoin nabral na sile a zvýšením volatility na trhu cena dosiahla 20 000 USD, nakoniec rok 2020 stanovil svoje nové ATH nad 30 000 USD.
2021 – Opakované zákazy, koniec ťažby
Rok 2021 začal pre Bitcoin a krypto trh veľmi pozitívne a 13. apríla zaznamenal svoje ATH na úrovni 64 700 USD/BTC.
Následne opäť Čínska vláda začala šíriť svoju celoštátnu kampaň proti ťažbe a obchodovaniu s kryptomenami. Už asi po dvadsiaty raz zopakovala svoje varovania občanom o rizikách spojených s investovaním do takýchto aktív aj napriek tomu, že každý poskytovateľ finančných služieb v krajine má už od roku 2013 zakázané spolupracovať s kryptografickými subjektami. Táto správa sa znovu objavila v máji 2021 a poslala trh s kryptomenami opäť smerom dole. Bitcoin v priebehu niekoľkých týždňov stratil takmer polovicu svojej hodnoty a zaznamenal prepad až na 29 000 USD/ BTC.
Ťažiarenské spoločnosti opúšťajú Čínu a presúvajú svoje ťažby do krajín, ktoré pozitívne nasmerovanú legislatívu a disponujú efektívnou zelenou energiou.
24. septembra dostal Čínsky trh asi najväčší ďalší úder, keď PBoC údajne vyhlásila, že všetky transakcie súvisiace s kryptomenami sú v krajine nezákonné. Aj napriek tomu že táto informácia pochádzala z 3. septembra, nezabránila tomu, aby cena bitcoinu v priebehu niekoľkých hodín poklesla o 4 000 USD.
Prečo sa veľká Čína tak rozhodla a tak stratila svoje celosvetové prvenstvo v ťažbe Bitcoinu? Dôvodov je určite viacej. Prvý z hlavných dôvodov bol, že sa Čínsky predstavitelia boja decentralizovaného systému, ktorý je každým dňom silnejším a tak ohrozuje plány Čínskej národnej banky. Ďalším z dôvodov ktoré Čínske úrady vydávajú je, že na ťažbu Bitcoinu sa spotrebováva veľa energie a cieľom Číny je, aby sa stala lepšou a tak dodržiavala pravidlá, ktoré budú znižovať emisie. Posledným dôvodom je vytlačenie kryptomien z Čínskeho trhu aby tak vláda mohla nasadiť ako prvá krajina na svete svoju oficiálnu digitálnu menu ,,Digitálny Yuan. Všetky tieto rozhodnutia mi popierajú moju zdravú logiku a zamýšľam sa nad tým, prečo to takto nakoniec veľká Čína spravila, keď držala v rukách takú veľkú moc nad ťažbou Bitcoinu. Kľudne stačilo nasadiť regulácie v oblasti kryptomien a nie hneď uvaliť veľké Stop. Je to všetko na zamyslenie takže môže byť za tým ešte niečo iné o čom ani netušíme. Snáď už Čína dala posledné STOP FUD informácie a z historického hľadiska môžeme očakávať opätovný rast a oživenie celého kryptomenového finančného sektoru.
V tomto článku som sa zameriaval čisto iba na historické zhrnutie zákazov, ktoré boli vydané Čínskou vládou a nebral som do úvahy Halving a iné skutočnosti ktoré stoja za cenotvorbou Bitcoinu a celého kryptomenového trhu.
Dušan Pataši, CVEU.eu
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Čína strach z Bitcoinu ,,CHINA FUD”