eReport.sk
Na archívnej snímke z 30. decembra 2020 čínsky prezident Si Ťin-pching Foto: tasr

Čína si odmieta „vybrať stranu“ v súvislosti s vojnou na Ukrajine

Peking si v súvislosti s vojnou na Ukrajine odmieta vybrať stranu, na ktorú sa postaví, a je aj proti deleniu sveta „na bloky“. Predstaviteľom EÚ to v piatok na virtuálnom summite EÚ-Čína povedal čínsky premiér Li Kche-čchiang, informuje agentúra DPA.

Čínsky premiér sa prostredníctvom videoprenosu prihovoril predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi a predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej. Podľa slov predstaviteľa čínskeho rezortu diplomacie uviedol, že Čína je proti „rozdeľovaniu (sveta) na bloky“ a „vyberaniu si strán“.

Čínsky premiér takto reagoval na výzvu Európskej únie, ktorá summite EÚ-Čína apelovala na Peking, aby využil svoj vplyv a pomohol ukončiť vojnu na Ukrajine.

„Čína a EÚ sú spoločne zodpovedné za to, aby využili svoj spoločný vplyv a diplomaciu na ukončenie vojny, ktorú vedie Rusko na Ukrajine,“ uviedol Michel v príspevku, ktorý zverejnil na Twitteri počas prestávky v rozhovoroch na zmienenom summite.

Čínsky prezident Si Ťin-pching neskôr podľa rovnakého predstaviteľa čínskeho rezortu diplomacie Leyenovej a Michelovi cez videoprenos zase povedal, že Čína a EÚ by mali spolupracovať pri zvládaní ukrajinskej krízy a zabrániť „jej rozširovaniu“. Dodal, že vzťahy EÚ a Číny môžu v čase ruskej invázie na Ukrajine slúžiť na zabezpečenie globálnej stability, približuje DPA.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čína si odmieta „vybrať stranu“ v súvislosti s vojnou na Ukrajine

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti