eReport.sk
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio, zdroj: TASR

Čína obišla vlastné sankcie: Marco Rubio sa dostal do Pekingu vďaka nečakanému triku


Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v utorok odcestoval s prezidentom USA Donaldom Trumpom do Pekingu napriek tomu, že Čína naňho pred časom uvalila sankcie. Podľa agentúry AFP Rubiovu návštevu v Pekingu umožnila zmena čínskeho prepisu jeho priezviska, píše TASR.

Ešte ako senátor amerického Kongresu Rubio často kritizoval porušovanie ľudských práv v Číne. Peking na to reagoval uvalením sankcií vrátane zákazu vstupu do Číny.

„znacka
znacka kvality

AFP uviedla, že krátko pred tým, ako sa Rubio v januári 2025 ujal funkcie ministra, začala čínska vláda a štátne médiá používať pri prepise Rubiovho priezviska do čínštiny odlišný znak pre prvú slabiku jeho mena.

Podľa nemenovaných diplomatov Čína k tejto zmene pristúpila zrejme preto, lebo sankcie vrátane zákazu vstupu boli viazané na pôvodný prepis Rubiovho mena.

Na žiadosť agentúry AFP o komentár čínske veľvyslanectvo v USA bezprostredne nereagovalo.
Rubio, ktorý pochádza z kubánskej rodiny a ostro vystupuje proti komunizmu, bol jedným z hlavných autorov legislatívy Kongresu USA zavádzajúcej rozsiahle sankcie proti Číne pre údajné využívanie nútenej práce príslušníkov moslimskej menšiny Ujgurov.

Kritizoval aj zásahy Pekingu voči Hongkongu. Počas svojho vypočutia v Senáte pred potvrdením do funkcie označil Čínu za bezprecedentného protivníka Spojených štátov. Od nástupu do funkcie však Rubio podporuje Trumpovu politiku voči Pekingu.

Trump opakovane označuje čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga za priateľa a sústreďuje sa najmä na obchodné vzťahy; otázky ľudských práv v Číne ustupujú v agende Trumpovej administratívy do úzadia, uviedla AFP.

Zdroj: TASR/AFP

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čína obišla vlastné sankcie: Marco Rubio sa dostal do Pekingu vďaka nečakanému triku

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných

Aktuálne