„Čím sú olympijské hry bez olympijského mieru? pýta sa Eduard Chmelár. Upozornil na to, že na otváracom ceremoniáli ani raz nezaznela výzva k mieru. Mier bol pritom vždy v histórii jednou z najdôležitejších myšlienok Olympiády. A zatiaľ čo sa zakazuje zúčastňovať sa Olympiády Rusom či Bielorusom, športovci z Izraela sa na ceremoniáli hrdo promenádovali.
Čím sú olympijské hry bez olympijského mieru?
„V Paríži sa začali olympijské hry. Všimli ste si, že na otváracom ceremoniáli ani raz nezaznela výzva k mieru? Pritom mier, priateľstvo a spolupráca medzi národmi sú najdôležitejšími symbolmi moderného olympijského hnutia vyjadreného piatimi prepletenými kruhmi (piatimi kontinentmi, ktoré spájajú ľudstvo), sú ich zmyslom a podstatou,“ upozornil na sociálnej sieti známy publicista.
Následne pripomína dôležitú vec. „Jednou z najhodnotnejších olympijských myšlienok bola vždy EKECHEIRIA – všeobecný posvätný mier, doslova „zdržanie sa rúk“ (od zbraní) počas hier. V antickom Grécku sa brala veľmi vážne. Prímerie sa spečatilo formou zmluvy, ktorej text sa uložil do olympijského chrámu bohyne Héry. Zakázané boli nielen všetky vojny a iné násilné činy, ale aj popravy zločincov. Okrem toho treba zdôrazniť, že ekecheiria sa nevzťahovala len na samotný termín olympiády, ale aj na obdobie bezpečnej cesty športovcov do Olympie a návratu domov, čo v súhrne predstavovali celé tri mesiace. Zákaz v žiadnom prípade neplatil len formálne – ak ho niekto porušil, musel zaplatiť vzniknutú škodu i veľkú pokutu. Ekecheiria rozhodne nebola len nejakým tradičným doplnkom olympiády a lacným marketingovým trikom – Gréci ju považovali za absolútny základ, zmysel a predpoklad olympijských hier. Jednotlivé štáty ju dodržiavali – a to nielen pre sankcie či náboženské dôvody – ale hlavne preto, lebo mali spoločný záujem na tom, aby sa konali,“ upozornil Chmleár.
Izraelčania sa tam hrdo promenádovali
„Prečo sa potom dnes v Paríži nepodpisujú dohody o prímerí? A prečo aj počas olympiády bojujú Rusi, Ukrajinci, Izraelčania, Palestínčania, Etiópčania, Sudánčania, Jemenčania? Prečo dnes z Paríža nezaznelo do celého sveta: „Zastavte vojny!“? Hoci olympijské ideály zosobňujú priateľstvo a porozumenie, ruským a bieloruským športovcom potupne nedovolili zúčastniť sa na otváracom ceremoniáli, na ktorom sa však hrdo promenádovali športovci z Izraela, ktorý dnes vedie tú najkrutejšiu vojnu proti Palestínčanom. O tom, že takýto trest nikdy nepostihol amerických športovcov, ani nehovoriac. Čo je toto za zvrátenú spravodlivosť? Priateľstvo medzi národmi ste nahradili otvoreným šovinizmom!“ hnevá sa známy historik.
Mohlo by vás zaujímať:
A nielen to, upozorňuje aj na ďalšiu vec. „Namiesto „Nech žije mier!“ bolo počuť len „Nech žije Francúzsko!“, namiesto vyzdvihovania olympijského mieru sa vyzdvihoval olympijský oheň, ktorá nemá nič spoločné s olympijskými ideálmi, pretože sa po prvýkrát zapálil počas Hitlerových olympijských hier v Berlíne v roku 1936 (nacisti boli ohňom a fakľami priam posadnutí) a tento symbol sa zapáčil aj ostatným generáciám bez toho, aby vedeli, z čoho pochádza. Čo sú však olympijské hry bez svojich ideálov? Nákladným podujatím, ktoré má odviesť pozornosť verejnosti na zábavu podobne ako rímski cisári ventilovali napätie v spoločnosti systémom „chleba a hier“. Baví vás to? Tak si to užite,“ uzavrel Eduard Chmelár.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Chmelár: Na olympijskom ceremoniáli sa hrdo promenádovali športovci z Izraela, ktorý vedie krutú vojnu