eReport.sk
foto: facebook J. C.

Cigániková vyštartovala po kolegovi. Neklam, veď si tu ani nebol!

Zdá sa, že sa v politike strhol boj o voliča a dve strany sa rozhodli predbiehať v tom, ktorá z nich je liberálnejšia. Jablkom sváru sa stalo uznesenie konzervatívnej poslankyne za OĽANO Anny Záborskej. Kým koaličná SaS dávala doteraz jej návrhom stopku, teraz sa zdržala hlasovania.

Uznesenie parlament nakoniec prijal. Okrem iného sa v ňom píše, že otázky týkajúce sa zdravotnej politiky a vzdelávania sú v kompetencii národných štátov – členov EÚ. Preto považuje návrh správy Európskeho parlamentu o situácii v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv v EÚ v rámci zdravia žien za nerešpektujúci princíp subsidiarity a prekračujúci kompetencie Európskeho parlamentu. Uzneseniu by sa asi nevenovalo toľko pozornosti, nebyť bývalého poslanca Za ľudí Tomáša Valášeka, ktorý po odchode z koaličnej strany vstúpil do Progresívneho Slovenska. Nie je tajomstvom, že SaS i Progresívci budú bojovať o liberálneho voliča.

Uznesenie Anny Záborskej rozdúchalo vášne v liberálnych kruhoch. – Foto: eReport.sk

Valášekovi sa nepáčilo, že za uznesenie Anny Záborskej, nehlasovala SaS proti. Väčšina liberálnych poslancov sa zdržala, proti boli iba Ondrej Dostál a Peter Osuský. „Čo ma úprimne prekvapilo je tichá podpora SaS (opäť, česť dvom výnimkám), o ktorej som si zjavne mylne myslel, že je liberálnou stranou. Ale oni to asi budú liberáli toho slovenského typu, po vzore SMERu a ich „slovenskej sociálnej demokracie”. Dobré vedieť,“ frflal Valášek, ktorý zároveň priznal, že on sám sa hlasovania nezúčastnil, lebo vystupoval na konferencii GLOBSEC.

Valášek si rypol do SaS kvôli hlasovaniu. Sám sa ho však nezúčastnil. – Foto: tasr

Tieto slová rozzúrili poslankyňu za SaS Janu Bittó Cigánikovú. „Nech mi niekto vysvetlí, kde v tom konkrétnom texte je taký strašný problém. Lebo ja rozumiem, že je problém v osobe pani Záborskej, ale SaS nemá červené oči. Každý jeden návrh si študujeme,“ povedala liberálka s tým, že s väčšinou uznesenia problém nemali, ale boli v ňom i sporné body. Podľa nej, tým, že sa časť poslancov za SaS zdržala hlasovania, zvýšila kvórum a potrebný počet hlasov ZA, aby návrh prešiel.

Cigániková sa bráni. SaS voči Záborskej vraj nemá červené oči. – Foto: tasr

„A čo spravil kolega Valášek? Na hlasovanie neprišiel, lebo sa zúčastňoval GLOBSECu. Tým teda znížil potrebný počet hlasov ZA a dopomohol k jeho schváleniu. Ak to mám vyhnať do extrému, ako sa snaží on a jeho kolegovia, tak uprednostnil akési spoločenské stretnutie pred bojom za ženské práva v parlamente,“ dodala s tým, že už veľakrát Záborskej návrhy pomohli stopnúť. „Je hanebné, ak niekto klame a toto napíše o poslancoch za SaS, ktorí stáli v prvej línii boja proti sprísneniu interrupcií, navrhovali interrupčnú tabletku, otvárali témy ako odluka cirkvi od štátu či partnerské spolužitie,“ šomrala Cigániková. Valášek však trval na svojom: „V takýchto veciach sa nelavíruje, v prípade dnešnej rezolúcie bolo treba hlasovať proti.“


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Cigániková vyštartovala po kolegovi. Neklam, veď si tu ani nebol!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti