eReport.sk
Navždy odišiel známy slovenský maliar
Ilustračná snímka, foto:tasr

Čierny deň pre slovenský svet umenia: Zomrel známy skladateľ a hudobník


Vo veku 96 rokov zomrel v pondelok skladateľ, hudobník, aranžér, publicista a dokumentarista Pavol Zelenay.

Pavol Zelenay a Ján Siváček boli zakladateľmi medzinárodného festivalu Bratislavská lýra. Sám Zelenay dvakrát získal ako autor hudby zlatú Bratislavskú lýru.

Čierny deň pre slovenský svet umenia

V roku 1952 vyšla prvá gramoplatňa s jeho skladbou Poď so mnou tancovať. V roku 1967 sa začala jeho rozhlasová dráha v Československom rozhlase na poste vedúceho redakcie populárnej hudby. Bol producentom prvého rockového albumu Zvoňte, zvonky skupiny Prúdy. V roku 2008 vyšla jeho autorská kompilácia Najkrajšie piesne Pavla Zelenaya i Antológia slovenskej populárnej hudby, ktorú zostavil. V decembri 2016 vydal notový album pod názvom 100 slovenských evergreenov.

V máji 2008 ho uviedli do Siene slávy slovenskej populárnej hudby. V roku 2007 bol ocenený Krištáľovým krídlom v kategórii hudba. Z rúk prezidenta Ivana Gašparoviča si 1. septembra 2008 prevzal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za zásluhy o rozvoj slovenskej kultúry. V júni 2018 dostal Cenu ministerky kultúry Slovenskej republiky za celoživotné pôsobenie v oblasti tanečnej a populárnej hudby aj jej dokumentovanie. Hudobný fond mu v septembri 2018 udelil Cenu Gejzu Dusíka za celoživotnú významnú skladateľskú a publicistickú činnosť.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čierny deň pre slovenský svet umenia: Zomrel známy skladateľ a hudobník

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre