eReport.sk
Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala predstaviteľku bieloruskej opozície a bývalú prezidentskú kandidátku Sviatlanu Cichanovskú (na snímke) počas prijatia 8. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann

Vystúpi Cichanovská v Bruseli? Mladí politici si to želajú! Píšu Michelovi

Mladí poslanci z národných parlamentov krajín EÚ, z Európskeho parlamentu a mládežnícke politické organizácie z celej Európy v pondelok zverejnili otvorený list adresovaný predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi. Vyzývajú ho, aby umožnil líderke bieloruskej opozície Sviatlane Cichanovskej vystúpenie na tohtotýždňovom summite EÚ v Bruseli.

Podľa signatárov výzvy by Cichanovskej vystúpenie pred lídrami krajín EÚ vyslalo jasný signál Únia stojí za „demokratickou a slobodnou budúcnosťou“ obyvateľov Bieloruska. Summit EÚ sa uskutoční vo štvrtok a piatok (15.-16.10).

Mladí spustili kampaň na sociálnych médiách

Za iniciatívou stojí portugalská poslankyňa Európskeho parlamentu a predsedníčka Mládeže Európskej ľudovej strany (YEPP) Lidia Pereirová.

Organizácia YEPP už v auguste tohto roku, krátko po bieloruských prezidentských voľbách, spustila kampaň na sociálnych médiách s názvom #WithBelarus (S Bieloruskom), ktorej cieľom bolo ukázať  podporu bieloruskému ľudu a zároveň vyslať jasný odkaz európskej solidarity.

Predseda Európskej rady Charles Michel. Foto: tasr/ap

Podľa jej slov si táto kampaň získala podporu členských organizácií európskych ľudovcov a mnohých mladých poslancov z celej Európy.

„Situácia v Bielorusku sa neustále vyostruje a demonštranti naďalej riskujú svoju vlastnú bezpečnosť tým, že vychádzajú do ulíc, aby bolo počuť ich hlas. Každý deň sú demonštranti zatýkaní a mučení za ich odpor proti Lukašenkovmu režimu a tento boj sa neskončí, kým nebude splnená ich požiadavka na demokratické zmeny,“ uvádza sa v spoločnej výzve, pod ktorú sa zatiaľ podpísalo 14 europoslancov zo 14 krajín EÚ, desiati národní poslanci zo šiestich krajín EÚ, siedmi mladí členovia konzervatívnych politických strán z troch krajín a 13 mládežníckych politických organizácií z 12 európskych krajín.

Ľudia zhromaždení pri pamätníku z II. svetovej vojny počas protestu proti výsledkom augustových prezidentských volieb v bieloruskom Minsku v nedeľu 27. septembra 2020. Foto: tasr/ap

„V tejto súvislosti považujeme za nevyhnutné pozvať líderku bieloruskej opozície Sviatlanu Cichanovskú, aby vystúpila s prejavom na nadchádzajúcom zasadnutí Európskej rady. Keďže bieloruské problémy sú aj európskymi záležitosťami, je nevyhnutné, aby skutočný hlas bieloruského ľudu zaznel na najvyššej úrovni európskej politiky,“ uvádza sa v liste adresovanom Charlesovi Michelovi.

Michel ako predseda Európskej rady rozhoduje o programe rokovaní aj o hosťoch, ktorých môže pozvať na stretnutie so šéfmi štátov a vlád EÚ.

Zdroj: tasr, foto: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vystúpi Cichanovská v Bruseli? Mladí politici si to želajú! Píšu Michelovi

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti