eReport.sk
Cichanovská burcuje ľudí proti Lukašenkovi
Sviatlana Cichanovská. Foto: tasr/ap

Cichanovská: Bielorusko prepustilo niekoľko politických väzňov


Bielorusko v stredu prepustilo niekoľko politických väzňov, uviedla opozičná líderka v exile Sviatlana Cichanovská. Prezident Alexandr Lukašenko v utorok povedal, že niektorým politickým väzňom s vážnymi chorobami možno ponúkne amnestiu. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

Lukašenko si tento mesiac pripomenie 30 rokov vo funkcii prezidenta a počas svojej vlády uväznil stovky politických oponentov, aktivistov a novinárov, zatiaľ čo tisíce ďalších utiekli do zahraničia.

„Dnes sme boli svedkami prvého prípadu prepustenia niektorých politických väzňov v Bielorusku,“ napísala Cichanovská na sieti X a dodala, že mnohí naďalej zotrvávajú vo väzení. Počet prepustených väzňov neuviedla.

Ľudskoprávna organizácia Viasna odhaduje, že v Bielorusku je viac ako 1400 politických väzňov vrátane jej zakladateľa a nositeľa Nobelovej ceny za mier za rok 2022 Alesa Biaľackého.

Agentúra AP v utorok informovala, že bieloruské súdy v neprítomnosti odsúdili 20 politických analytikov na desať a viacročné tresty odňatia slobody po usvedčení zo sprisahania s cieľom zvrhnúť vládu a z účasti v extrémistickej skupine.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Cichanovská: Bielorusko prepustilo niekoľko politických väzňov

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: