eReport.sk
ilustračné foto: shutterstock

Chystáte sa na letnú dovolenku? Bez tohto sa NIKAM nedostanete!

Ako budeme cestovať? Letná dovolenková sezóna už klope na dvere, no presné podmienky cestovania stále nepoznáme. Do polovice júna by sa v rámci EÚ mali zaviesť digitálne zelené certifikáty alebo inak povedané tzv. Covid pasy. Tie by mali byť vstupenkou do krajín a poskytnúť úradom informácie o očkovaní, testovaní či prekonaní koronavírusu. Okrem digitálnej formy prostredníctvom mobilnej aplikácie sa bude dať preukázať aj papierovou formou. Čo ale dovtedy?

Na Slovensku je už aktuálne vyše 600-tisíc ľudí zaočkovaných dvoma dávkami vakcíny. Zelené Covid pasy však únia plánuje zaviesť najskôr od 15. júna. Preočkovaní Slováci však už môžu voľne cestovať do niektorých európskych krajín. „Sa dá už teraz, keď ešte nemáme v obehu tzv. digitálne „zelené“ preukazy, vstúpiť napríklad do Litvy bez problémov s potvrdením o zaočkovaní,” priblížil na sociálnej sieti štátny tajomník rezortu zahraničných vecí Martin Klus.

Potvrdenie alebo očkovací preukaz

A aj to sa dá spraviť dvoma spôsobmi. „Vtedy potrebujete potvrdenie o zaočkovaní oboma dávkami (v angličtine), ktoré si buď necháte preložiť do cudzieho jazyka a oficiálne overiť notárom z pôvodného slovenského potvrdenia, ktoré ste dostali pri očkovaní na Slovensku,” približuje Klus.

Druhou možnosťou je nechať si zapísať vakcínu proti COVID-19 do tzv. žltého medzinárodného očkovacieho preukazu. „Rád by som však upozornil na to, aby ste si tento preukaz nezamieňali s pripravovaným digitálnym zeleným preukazom,” zdôrazňuje rozdiely štátny tajomník.

Štátny tajomník Martin Klus ukazuje rozdiel medzi “zeleným” covid pasom a “žltým” očkovacím preukazom. – Foto: FB MK

Digitálny aj papierový

EÚ počíta s tým, že tzv. zelený Covid pas bude v jednotlivých členských štátoch jednotný. Mala by to byť mobilná aplikácia, ktorá bude voľne stiahnuteľná. Myslí sa aj na ľudí, ktorí mobilné zariadenia nepoužívajú.

Má byť aj v papierovej forme, ktorej súčasťou bude aj QR kód a bude sa dať prečítať kdekoľvek. Bude nosiť informácie o držiteľovi,” uviedol prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Roman Berkes. Pomocou QR kódu sa tak údaje z papiera budú dať prečítať digitálnym zariadením rovnako ako z mobilu.

Lety sa rozbehnú v júni

Berkes upozorňuje, že jednotlivé štáty budú mať svoje vlastné podmienky vstupu do krajiny a jednotný postup EÚ v tejto veci sa dá ťažko očakávať. „Čo sa týka mimoeurópskych krajín tam s tým počítame, že tieto krajiny budú mať zavedené vlastné pravidlá. Dôležité je, aby sme my ako cestovné kancelárie o týchto opatreniach vedeli v dostatočnom predstihu a aby sme dokázali informovať klientov,” vyhlásil šéf asociácie cestovných kancelárií.

Prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Roman Berkes – Foto: tasr

Očakáva, že táto sezóna bude omnoho lepšia ako vlaňajšia. „Už aj kvôli tomu, že máme skúsenosti. Tak ako klienti, tak isto aj cestovné kancelárie a štáty pri prijímaní opatrení. Čiže už nebudú tie opatrenia tak zbrklo prijímané,” ozrejmil.

„Okolité štáty ako Maďarsko, Poľsko avizujú, že začínajú charterovu dopravu niekedy v polovici mája, tak uvidíme ako to bude fungovať. Na Slovensku si myslím, že sa prvé charterové lety rozbehnú v polovici júna,” odhaduje Berkes.

Hitom sezóny Grécko a stálica Chorvátsko

Hovorí, že cestovné kancelárie už hlásia veľký záujem klientov o cestovanie, ale zatiaľ čakajú s rezerváciami na presnejšie znenie opatrení. Až na ich základe sa podľa Berkesa budú rozhodovať pre destináciu.

Hitom sezóny pravdepodobne bude Grécko a grécke ostrovy. Pandemická situácia sa tam neustále zlepšuje a ostrovy dokážu zabezpečiť vyššiu kontrolu pohybu osôb a aj efektívnejšiu,” ozrejmil s tým, že ďalšími obľúbenými destináciami v rámci cestovných kancelárií tento rok budú Bulharsko, Taliansko a Cyprus.

Najviac turistov zo Slovenska navštevuje počas leta Chorvátsko. Drvivá väčšina ale ide mimo cestovných kancelárií individuálnou dopravou. Tu sa budete musieť preukázať potvrdením na hraniciach. „Chorváti už dávnejšie avizovali, že ich snahou je čo najviac zjednodušiť podmienky pre vstup. Už pred časom zverejnili, že to je očkovanie alebo PCR test,” povedal prezident Zväzu cestovného ruchu SR Marek Harbuľák.Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport