eReport.sk
Migranti v Pobytovom utečeneckom tábore v Gabčíkove.
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Chystá sa Dáždnikový pochod: Aj na Slovensku ľudia podporia migrantov

Takmer 80 miliónov ľudí na svete bolo nútene vysídlených zo svojich domovov. Približne každý stý človek je utečencom a až 40 percent z nich sú deti. Pri príležitosti Svetového dňa utečencov, ktorý pripadá na nedeľu, sa preto v hlavnom meste uskutoční Dáždnikový pochod na podporu utečencov. Migračný úrad Ministerstva vnútra  (MV) SR bude na podujatí poskytovať informácie o azyle a utečencoch na Slovensku. Informovala o tom Michaela Paulenová z tlačového odboru MV.

Svetový deň utečencov oficiálne vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN v roku 2000 na 20. júna. “V tento deň sa ľudia po celom svete ´skryjú´ pod dáždniky, aby symbolicky vyjadrili solidaritu so žiadateľmi o azyl, ľuďmi, ktorí získali doplnkovú ochranu a azylantmi. Tento rok sa opäť k tejto iniciatíve pripojí aj Slovensko,” priblížila Paulenová.

Slovensko uzná asi štyri percentá žiadostí o azyl

Spresnila, že na Slovensku minulý rok požiadalo o azyl 282 ľudí, krajina udelila 11 azylov a 27 doplnkových ochrán. Podobná situácia bola v roku 2019, o azyl požiadalo 232 ľudí, získalo ho deväť ľudí, pričom doplnková ochrana bola poskytnutá 19 osobám. Pomer uznaných žiadostí sa tak pohybuje pod štyrmi percentami. Pandémia a prísne obmedzenia pohybu spôsobili pokles žiadostí o udelenie azylu v Európe o 31 percent. 

Pochod sa uskutoční za spoluúčasti rezortu vnútra

“Infostánok Migračného úradu MV SR a jeho odborníci budú širokej verejnosti k dispozícii na Tyršovom nábreží v Bratislave popoludní. Poskytovať budú overené informácie o azyle a utečencoch na Slovensku,” dodala Paulenová.

Podujatie organizujú Nadácia Milana Šimečku, Slovenská humanitná rada za spoluúčasti rezortu vnútra. Akcia sa začína o 14.00 h, pričom pochod je naplánovaný na 14.30 h z Primaciálneho námestia.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport