eReport.sk
Foto: shutterstock

Chorvátsko nie sú len pláže. Spoznajte miesta, kde sa natáčali slávne filmy


Chorvátsko je vyhľadávanou dovolenkovou destináciou Slovákov. Neuchvátilo však iba turistov, ale stalo sa tiež magnetom pre mnohé filmové štáby. Kombinácia pútavej histórie, krásnych pamiatok a jedinečnej prírody je to pravé, čo hľadajú pre svoje budúce hity. Práve preto sa chorvátske lokality objavili aj v známych filmoch a seriáloch.

Dubrovník – Hra o tróny

Seriál Hra o tróny sa stala pre mnoho divákov kultovou záležitosťou. Niektorí dokonca neváhajú cestovať na miesta, kde sa natáčali scény pre jednotlivé diely. Aj vďaka tomu sa ešte viac zvýšila popularita Chorvátska. Tvorcovia Hry o tróny sa do krajiny zamilovali a využili ju hneď niekoľkokrát.
Najviac scén však vzniklo v Dubrovníku, ktorý je hlavným cieľom fanúšikov. V meste dokonca organizujú špeciálne prehliadky, ktoré vás zavedú na jednotlivé miesta zo seriálu a predstavia vám najznámejšie scény, v ktoré sa v ňom objavili. Okrem Dubrovníka sa tiež natáčalo v Splite, Šibeniku, na malom ostrove Lokrum a tiež v tiež v národnom parku Krka, kde sa nachádzalo Západozemie.

Zdroj: Foto: Dave Z/shutterstock

Vis – Mamma Mia

Filmy nám často ponúkajú mnoho ilúzií, ktorým ľahko uveríme. Niekedy ani s odstupom času nezistíme, ako nás ich tvorcovia oklamali. Skvelým príkladom je známy filmový hit Mamma Mia. Tento muzikál s pesničkami slávnej skupiny ABBA sa podľa príbehu odohráva v Grécku. Niektoré scény sa skutočne v tejto krajine natáčali, časť z nich však vznikla na chorvátskom ostrove Vis. Ten sa stal jedným z dôležitých miest v druhej časti filmu, ktorá sa vracia do minulosti. Ostrov má pravú retro atmosféru, neboli tam davy turistov a preto ponúkal pokojné miesto na prácu.

Zdroj: shutterstock

Rovinj – Zabijakov osobný strážca

Podobnú ilúziu použili tiež vo filme Zabijakov osobný strážca, v ktorom zažiaril Samuel L. Jackson ako nájomný vrah, ktorý má svedčiť na súde. Než sa však dostane do pojednávacej miestnosti, čaká ho dlhá cesta, pri ktorej ho v úlohe bodyguarda chráni Ryan Reynolds. Ich zložitý vzťah sprevádza množstvo naháňačiek so zabijakmi, ktoré sa odohrávajú v rôznych mestách. A práve na tieto účely filmárom poslúžilo aj mesto Rovinj, ktoré má nádherné historické centrum. To je lákadlom pre mnohé štáby a často sa preto objavuje i v chorvátskych filmoch.

Zdroj: shutterstock

Rovinj a Dubrovník – Star Wars

Kúzlo mesta Roninj pred niekoľkými rokmi objavil aj legendárny režisér George Lucas. Ten v jeho uliciach natáčal film Hviezdne vojny: Posledný Jedi. Lucas v meste využil historické budovy aj staré uličky. Ďalšie scény sa potom natáčali v Dubrovníku, ktorý štábu poslúžil hlavne starobylou atmosférou.

Zdroj: Pero Mihajlovic/Shutterstock

Opatija – Diana

Princezná Diana je známou osobnosťou svetových dejín. O jej živote a tragickom úmrtí vzniklo hneď niekoľko filmov. Najznámejší je ten, v ktorom si hlavnú úlohu zahrala Naomi Watts. Niekoľko jeho scén vznikalo v uliciach nádherného mesta Opatija. To leží neďaleko Rijeky a je známe svojou elegantnou atmosférou, ktorá sa skvelo hodila do životopisného filmu. Filmárom poslúžila pre zábery, na ktorých Diana trávi dovolenku pri mori.

Zdroj: shutterstock

Plitvické jazerá – Vinnetou

Keď sa začne hovoriť o filmoch natočených v Chorvátsku, väčšine z nás nepochybne ako prvý napadne Vinnetou. Natáčalo sa v lokalite Plitvických jazier, ktoré práve kvôli tomuto filmu navštevuje veľké množstvo turistov. Pokiaľ však chcete vidieť viac miest, kde sa dojímavý príbeh vzácneho priateľstva odohrával, mali by ste zamieriť do národného parku Krka, ktorý sa stal dejiskom hlavných bojov, pretože na niektorých miestach pripomína americkú pustatinu. Okrem toho sa vo filme objavili napríklad Rijeka, Šibenik, Solin, Veľká Paklenica alebo Split.

Zdroj: shutterstock

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chorvátsko nie sú len pláže. Spoznajte miesta, kde sa natáčali slávne filmy

KOMENTOVALI STE: