eReport.sk
foto: wikipedia

Chod Najvyššieho súdu SR je výrazne ohrozený

AKTUALIZOVANÉ – Chod Najvyššieho súdu SR je v súvislosti so spúšťaním novovytvoreného Najvyššieho správneho súdu SR výrazne ohrozený. Dôvodom majú byť chýbajúce finančné prostriedky. Informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

„Nie je fér, že spúšťanie Najvyššieho správneho súdu likviduje Najvyšší súd, čím štát priamo ohrozuje prístup občana k spravodlivosti,“ vyhlásil predseda NS SR Ján Šikuta. Kritizuje, že zatiaľ čo v novej súdnej inštancii bude pôsobiť deväť sudcov zo správneho kolégia NS SR, z rozpočtu NS SR odídu financie zodpovedajúce počtu normovanému na 30 sudcov. Doplnil, že nie je nijakým spôsobom zohľadnené, že na NS SR ďalej zostane 11 sudcov špecialistov na správne právo. Týmto krokom došlo podľa jeho slov k porušeniu všetkých prísľubov zo strany štátu.

„Vytváranie novej, bez pochýb potrebnej a dôležitej inštitúcie spôsobuje, že Najvyšší súd sa dostáva do vážnych finančných problémov, ktorých dôsledkom sa môže sťažiť prístup občana k spravodlivosti,“ spresnila hovorkyňa s tým, že NS SR sa dostal do stavu, keď mu chýbajú prostriedky na výkon súdnictva.

Vedenie NS SR apeluje na vládu, aby túto skutočnosť, ktorú ani jedna z inštitúcií nespôsobila a dopláca na ňu výlučne NS SR, nebrala na ľahkú váhu. „Justícia nedosiahne potrebnú mieru očisty a obnovy bez toho, aby jej vrcholná inštitúcia nebola schopná základného chodu. Najvyšší súd zároveň zdôrazňuje, že nežiada prostriedky nad pôvodne plánovaný rozpočet. Žiada výlučne prostriedky zodpovedajúce počtu sudcov a príslušnej administratívy, ktorých k dnešnému dňu skutočne má,“ doplnila hovorkyňa.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport