eReport.sk
Eduard Chmelár
Eduard Chmelár Foto: eReport

Chmelár: Progresívci ohrozujú záujmy Slovenska aj Európy


Vyhlásenie podpredsedu Progresívneho Slovenska a (spolu)autora prezidentkiných zahraničnopolitických prejavov Tomáša Valáška o tom, že Macron schytal za výroky o Taiwane zaslúžene, len podčiarkujú, prečo je táto strana pre budúcnosť Slovenska nebezpečnejšia ako akákoľvek iná. A potvrdzuje, že PS nie je proeurópske, ale proamerické. Píše to vo svojom statuse na sociálnej sieti politický analytik Eduard Chmelár.

Ako ďalej Chmelár píše, je to podľa neho v podstate jediný relevantný slovenský politický subjekt, ktorý nepochopil, že z búrania zvyškov Pax Americana niet cesty späť.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Hanba na sto rokov!
  2. Čaputovej priorita Ukrajina?
  3. Kedy zareagujete na kauzu Záleskej?
  4. Francúzsky prezident Emmanuel Macron.
  5. Musí sa to zmeniť
  6. Eduard Chmelár

Úspech, ale…

„Návšteva Emmanuela Macrona v Číne bola z hľadiska biznisu mimoriadne úspešná, ale politicky rozpačitá. Prezident Macron sa nevracal do Paríža naprázdno, Francúzsko podpísalo v Pekingu desiatky výhodných ekonomických dohôd. Číňania mu preukazovali na každom kroku prejavy najvyššej úcty. Kým predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, ktorá pred návštevou napínala svaly, poučovala Peking a dokonca sa mu vyhrážala, dali pocítiť, čo si o nej myslia,“ píše Chmelár, s tým, že keď bol Macron na vojenskej prehliadke na Námestí Nebeského pokoja, šéfka EK nemohla po prílete použiť VIP východ. Musela prejsť pasovou kontrolou cez východ pre bežných cestujúcich. Tam ju vítal čínsky minister ekológie, ktorého meno vôbec nepoznala.

Nepozvali ju, ako ďalej uvádza analytik, ani na štvrtkovú štátnu recepciu, ani na piatkovú neformálnu večeru štátnikov – asi takej úcte sa tešia v Pekingu bruselskí byrokrati.

Precenil výsledky

Na druhej strane, podľa Chmelára Macron politické výsledky svojej návštevy značne preceňoval a evidentne dezinterpretoval.

Už na palube lietadla sa chvastal novinárom, že vyhral svoj ideologický boj o „strategickú autonómiu Európy“ vedenú Francúzskom, ktorá sa stane „treťou superveľmocou“. Tieto Macronove napoleonské komplexy zjavne nezodpovedajú skutočnosti.

Asertívna čínska diplomacia

„Macron ďalej tvrdil, že Si Ťin-pching prišiel k rovnakému záveru ako on, že teraz je na Ukrajine čas zbraní a nie je čas na rokovania. Čo bola lož… Čínsky prezident zdôraznil, že jedinou cestou k ukončeniu ukrajinského konfliktu je politická dohoda. Macron apeloval na Čínu, aby ´priviedla Rusko k rozumu´. Tu však narazil na povestnú asertívnu čínsku diplomaciu.“ píše ďalej Eduard Chmelár.

Emmanuel Macron podľa analytika nedokázal Si Ťin-pchinga politicky presvedčiť. Napriek tomu počas tejto cesty niečo dôležité pochopil. Schyľuje sa k najzásadnejšiemu geopolitickému stretu medzi USA a Čínou, ktorému je ukrajinský konflikt iba predohrou. Európu doň nesmú vtiahnuť, hoci sa o to usilujú nielen USA, ale aj Taiwan.

Zmysel Európskej únie

Ako Eduard Chmelár ďalej píše, Francúzsko sa vždy usilovalo o autonómnu európsku pozíciu. Na jej presadenie však nikdy nemalo dosť síl. Nemecko je v bezpečnostnej rovine stále protektorátom USA. O krajinách strednej a východnej Európy ani nehovoriac.

„Tvrdej odpovede sa mu dostalo predovšetkým z Nemecka. Generálny tajomník koaličnej FDP Bijan Djir-Sarai dokonca vyhlásil, že ak dôjde k vojne medzi Spojenými štátmi a Čínou, musíme sa jej zúčastniť na strane USA,“ píše Chmelár.

Dodáva tiež v tejto súvislosti rečnícku otázku: Aký zmysel má Európska únia, ktorá nedokáže ani len pomenovať, nieto sledovať vlastné záujmy? Alebo inak. Koho záujmy zastáva Európska komisia, ktorá sa namiesto mierových riešení háda iba o tom, kto bude vyrábať muníciu pre Ukrajinu.

Neznesiteľné vazalstvo

„V takomto kontexte treba vnímať hanebné vyhlásenie Progresívneho Slovenska, ktoré sa tragikomicky opiera o výroky šéfa európskych konzervatívcov Manfreda Webera: Vraj aby sme ochránili našu slobodu, musíme stáť po boku USA pri obrane sveta založeného na pravidlách (nadiktovaných Spojenými štátmi),“ pokračuje status analytika.

„Ak sa nevzoprieme tomuto neznesiteľnému vazalstvu, takýto ideologický fanatizmus nás môže zničiť… Progresívne Slovensko, ktoré bráni viac spojenectvo so Spojenými štátmi na večné časy až do poslednej kvapky krvi – ako silnú, zjednotenú a suverénnu Európu – je kvintesenciálnym vyjadrením ohrozenia národných, štátnych, ale aj civilizačných záujmov Slovenskej republiky. Tým skôr, že je to „hradná strana“ Zuzany Čaputovej,“ dodáva Chmelár.

Zdroj: fb/eduardchmelar

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chmelár: Progresívci ohrozujú záujmy Slovenska aj Európy

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre