eReport.sk
Čaputovej priorita Ukrajina?
Eduard Chmelár. Foto: tasr

Chmelár: Najvyšší čas zmeniť stratégiu! Pellegrini je posadnutý Ficom a najzbytočnejší hlas je pre Republiku


Chmelár: Ak chce opozícia uspieť vo voľbách, je najvyšší čas zmeniť stratégiu. Prieskumy verejnej mienky treba brať vždy s veľkou rezervou, ale dôležité je sledovať trendy. Ak by sa tie naplnili, tak po najnovších číslach agentúry Ipsos by v tábore opozície mali vyhlásiť poplach. Tak začína svoju analýzu na sociálnej sieti politológ Eduard Chmelár.

„Áno, Smer zvýšil svoj náskok na čele rebríčka, áno, bez Hlasu by naďalej nebolo možné zostaviť vládu. Ibaže Robert Fico by ju neposkladal a Peter Pellegrini by sa nestal premiérom, čím by obe strany nesplnili svoj cieľ,“ píše Chmelár.

Dodáva, že správu, že Progresívne Slovensko predbehlo v prieskumoch dosiaľ druhý Hlas-SD, bude možné považovať za relevantnú až vtedy, keď ju potvrdí ďalší prieskum. A dovoľuje si, ako tvrdí, „trochu zašpekulovať“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Biden a Macron v spoločnom vyhlásení
  2. Richard Sulík.
  3. Je rozhodnuté!

Adoptujú si Progresívci úradníckeho premiéra?

Chmelár pokračuje, že Smer – SSD by nedokázal zostaviť vládu ani pri najnepravdepodobnejšej možnosti, ktorú otvorene odmietol Peter Pellegrini (Smer – Hlas – Republika). Takže preto, ako dodáva, Hlas – SD by sa musel spojiť s Progresívnym Slovenskom, Saskou a s niekým z dvojice Sme rodina – KDH.

„Pre Pellegriniho by to bola na jednej strane elegantná príležitosť, ako vysvetliť voličom, že nemal inú možnosť. Aj keby veľmi chcel ísť do vlády so Smerom, matematicky to nevychádza. Na druhej strane dominantné Progresívne Slovensko by mu v takej situácii nemuselo ponúknuť post premiéra. Prezidentka by v súlade s tým, čo predviedla pri zostavovaní úradníckej vlády, víťaza volieb Roberta Fica obišla a poverenie by odovzdala priamo lídrovi PS,“ analyzuje politológ.

Riešenie? Prestať sa hašteriť

Kladie však otázku, či by Michal Šimečka takúto úlohu osobne prijal, keďže na riadenie štátu nemá ani dosť skúseností, ani zručností. „A tak sa javí ako čoraz pravdepodobnejšia možnosť, že by si Progresívne Slovensko ´adoptovalo´ Ľudovíta Ódora. Ktorý by ako predseda vlády pokračoval aj naďalej,“ píše politický analytik. Nevylučuje však, že „s takouto možnosťou v Prezidentskom paláci od začiatku rátali“.

Aké možnosti má v tejto situácii opozícia? – dáva „do pľacu“ rôzne možnosti Chmelár. „V prvom rade sa musí okamžite prestať hašteriť medzi sebou. Už som na to upozorňoval niekoľkokrát: niektoré strany akoby zabudli, kto je ich súper. Peter Pellegrini sa včera chvastal, že vo svojom prejave na straníckom sneme ani raz nepoužil slová ako Čaputová alebo Soroš. O to viac však útočil na Roberta Fica. A neprestal s tým ani v diskusnej relácii TA3. Čo najmä po tom, čo Smer – SSD vyhlásil ústami svojho lídra moratórium na kritiku Hlasu-SD, vyznieva ako posadnutosť. Podobne pôsobia aj útoky Republiky na SNS,“ analyzuje politológ.

Najzbytočnejší hlas? Ten pre Republiku

„Ja som síce s vďakou odmietol ponuku Andreja Danka na kandidatúru. Jednoducho preto, lebo nie som orientovaný ani kresťansky, ani pravicovo a nemyslím si, že mojou úlohou je zachraňovať národniarov. Ale Slovenskej národnej strane držím palce, pretože pre možné zostavovanie opozičnej vlády je potrebná a možno až nevyhnutná,“ píše Chmelár. Dodáva, že keď Milan Uhrík kydá na národniarov, že každý volebný lístok vhodený do urny za SNS je prepadnutým hlasom národne orientovaného voliča, „opak je pravdou“.

Najzbytočnejší je hlas pre Republiku, lebo po včerajšom vyjadrení Petra Pellegriniho sa koaličný potenciál exkotlebovcov blíži k nule. Napriek tomu musím povedať, že zmazanie účtov blízkych hnutiu Republika považujem v tomto období za vážny a znepokojujúci zásah do predvolebnej kampane. Nič to však nemení na tom, že vláda sa bude dať zostaviť len vtedy, ak sa SNS dostane do parlamentu. Ale ani to nemusí stačiť.

Zdroj: fb/chmelareduard

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chmelár: Najvyšší čas zmeniť stratégiu! Pellegrini je posadnutý Ficom a najzbytočnejší hlas je pre Republiku

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: