eReport.sk
Foto: shutterstock

Chilli papričky: Naozaj vám pomôžu schudnúť?

Niektoré druhy len trochu štípu, iné pália, že sa vám ústa razom premenia v ohnivé peklo. Za intenzitou chuti chilli papričiek je látka kapsacín, ktorej sú pripisované skvelé účinky na zdravie a podpara spaľovania. Naozaj vďaka nim môžete schudnúť?

Chilli papričky nepatria medzi potraviny, ktoré by boli v našich končinách historicky bežné. Avšak tým, ako sa národné kuchyne stále viac prelínajú, sa aj pikantné pokrmy stávajú stále častejšie súčasťou jedálničku. Pokiaľ ste si chilli jraz zamilovali, už nie je cesta späť. A vy, ktorým pálivé nechutí, vedzte, že s pravidelným tréningom si zvyknete skôr, než by ste kedy čakali. Má ale z hľadiska zdravia a chudnutia skutočne zmysel zaradiť chilli papričky do jedálnička?

O kapsaicíne

Pálivú chuť má na svedomí bezfarebný alkaloid kapsaicín, ktorý sa prirodzene vyskytuje v plodinách ako chilli papričky alebo kajenské korenie a funguje ako ich ochranný mechanizmus. Pretože okre človeka a niektorých druhov vtáctva, ktoré nemajú dostatočne vyvinuté chuťové bunky, žiadny živočíšny druh na zemi pálivé dobrovoľne nekonzumuje.

Zdroj: shutterstock

Páli alebo nepáli?

Pokiaľ si človek chilli dopriava pravidelne, skôr či neskôr ho páli menej a menej. Má to jednoduchý dôvod. Keď zjete pálivé, aktivujú sa takzvané vaniloidné receptory, ktoré sa nachádzajú na koži celého tela, najviac ale na jazyku a sliznici nosa. Rovnaké receptory sa aktivujú, keď sa popálite horúcou vodou. Čím častejšie budete tieto receptory aktivovať, tím ich senzitivita bude bude klesať. Nadnesene sa dá povedať, že s každým podnetom sa viac a viac opotrebovávajú. Z toho dôvodu si na štipľavú chuť dokážete zvyknúť.

Zaujímavosťou je, že pokiaľ zjete papričku, ktorá vás páli ako čert, tak aj keď si možno trochu zanadávate, dostaví sa potom obvykle slastný pocit. Pálivý vnem totiž vyšle do tela signál, ktorý podporuje vyplavovanie endorfínov, čiže hormónov šťastia.

Benefity pre zdravie

Chilli papričky sú bohaté na mnoho vitamínov a minerálov, hlavne vitamín C, vitamín A, železo a celé spektrum vysoko prospešných antioxidantov. Najcennejšou látkou však stále ostáva kapsaicín. Podľa štúdie z roku 2014, ktorú viedli maďarskí vedci s niekoľkými stovkami účastníkov, má kapsacín výrazné protizápalové účinky, ktoré sa prejavujú ako u zdravých, tak u chorých jedincov. Štúdia peruánskych vedcov z roku 2015 zasa ukázala, že zlúčenina má dobrý vplyv na zažívací systém, pomáha chrániť žalúdok a pôsobí proti tvorbe žalúdočných vredov. Ďalšie štúdie ukazujú, že kapsaicín priaznivo pôsobí na krvný tlak a predstavuje istý druh prevencie srdcovo-cievnych ochorení. Zároveň môže napomáhať udržiavať zdravú hladinu cholesterolu. Pozitívne pôsobí tiež pri liečbe cukrovky.

Zdroj: shutterstock

Podporujú chilli papričky chudnutie?

Na otázku, či chilli podporuje chudnutie, môžeme dať jednu krátku a jednu dlhú odpoveď. Tá krátka Chilli papričky,znie: áno. V tej dlhej máme pár poznámok, ku skutočnej efektivite. Kapsaicín má pozitívny vplyv na energetický metabolizmus a urýchľuje spaľovanie. Ale stále funguje iba ako akýsi doplnok, jeden malý kúsok skladačky. Podľa štúdie publikovanej v americkými vedcami v roku 2011, chilli síce skutočne podporuje termogenézu, prispieva k oxidácii tukov a urýchľuje metabolizmus. Tieto hodnoty však nie sú nijako závratné. Konzumácia gramu kapsaicínu zvýšila podľa štúdie energetický výdaj zhruba o 10 kcal. Keď teda za deň zjete pár veľmi ostrých papričiek, metabolizmus zrýchlite, ale vzhľadom k priemernému energetickému výdaju dospelého človeka (2000 kcal), vás to nijak nevytrhne. Čo možno bude pri diéte viac nápomocné, sú pozitívne účinky chilli papričiek na trávenie a na zníženie chuti k jedlu.

Mohlo by vás zaujímať

Chilli do horúčav

Chilli papričky rovnako ako žiadna iná potravina nie sú zázračným liekom, ale pozitív majú veľa. A vôbec sa ich nemusíte báť ani teraz v lete, keď teploty vystupujú nad 30 stupňov. Práve naopak! V oblastiach okolo rovníka miestny konzumujú papričky na dennej báze. Receptory, ktoré papričky aktivujú, totiž začnú vysielať správu, že ste ako v plameňoch. Telo zareaguje produkciou potu, čím sa veľmi dobre ochladí, pričom tento výsledok vydrží niekoľko hodín.

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport