eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Chcete lyžovať na uzavretej zjazdovke? Nerobte to. Toto vám hrozí!

Jarná lyžovačka zvyšuje nároky na prípravu zjazdoviek, snežné pásové vozidlá sa v ťažkom mokrom snehu musia oveľa častejšie istiť lanom navijaka. Tie môžu byť pre náhodných lyžiarov pohybujúcich sa po uzavretých zjazdovkách životu nebezpečné. Upozornil na to šéf lyžiarskych tratí v stredisku Tatranská Lomnica Ján Kozubík.

Koncom uplynulého týždňa sa v najväčšom stredisku vo Vysokých Tatrách odohrala opäť situácia, ktorá nemala ďaleko od tragédie. Pri úprave zjazdovky Buková hora došlo ku kolízii lyžiara s kotviacim lanom snežného pásového vozidla. „Stalo sa to krátko po 17. hodine. Jedného lyžiara som upozornil na lano, čo akceptoval a obišiel kotviaci bod. Keď som začal cúvať, prišiel ďalší lyžiar, na ktorého som začal trúbiť,“ priblížil Kozubík. Aj keď s mašinou stál len 10 – 15 metrov od neho, lano si nevšimol a narazil do neho počas jazdy hrudníkom. „Bol to tvrdý náraz, nohy mu vyhodilo do vzduchu a nasledoval pád. Bol otrasený, ale, našťastie, v poriadku. Ak by narazil do hlavy alebo krku, mohlo to mať fatálne následky,“ skonštatoval Kozubík.
      

Situácia, keď obsluha v idúcom stroji musí sledovať neraz nezodpovedné kľučkovanie lyžiarov na uzavretej zjazdovke pomedzi ratraky, nie je podľa neho nič príjemné, ešte horšie sú kolízne situácie. „Tie stroje sú nebezpečné, ale sedia v nich ľudia, ktorí si akúkoľvek kolíziu a ujmu na zdraví iného človeka ponesú so sebou celý život,“ zdôraznil Kozubík. Kotviace lano, na ktoré je napojený ratrak, môže mať dĺžku aj jeden kilometer. Stroje sa, navyše, môžu kotviť aj o seba navzájom a vtedy sa môže lano objaviť aj na miestach, ktoré skialpinisti vôbec neočakávajú.  
      

„V momente, keď je zjazdovka uzavretá, stáva sa pracoviskom, a každý, kto naň vstupuje, nielen dehonestuje našu prácu, ale zároveň nerešpektuje pravidlá a ohrozuje seba i našich ľudí,“ upozornil riaditeľ horského strediska Vysoké Tatry Dušan Slavkovský a vyzval na ohľaduplnosť. Ak chce niekto ísť šliapať po práci, odporúča Solisko na Štrbskom Plese, ktoré práve z tohto dôvodu nechali pre skialpinistov otvorené až do 20.00 h.

tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chcete lyžovať na uzavretej zjazdovke? Nerobte to. Toto vám hrozí!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti