eReport.sk
Vladimíra Marcinková (Za ľudí) s ochranným rúškom na tvári
Vladimíra Marcinková (Za ľudí). Foto: tasr

Chcela vyhlásiť na Slovensku stav klimatickej núdze. Nevydalo, teší sa aspoň zo spojencov

Poslankyňa Národnej rady (NR) SR Vladimíra Marcinková (Za ľudí) hovorí o „zelenom referende“ na pôde parlamentu pri predložení uznesenia ku klimatickej petícii. Môže to podľa nej byť signálom, kto má akú citlivosť voči „zeleným“ témam a kto vynakladá úsilie, aby sa Slovensko posunulo smerom k moderným krajinám a modernému vnímaniu aj týchto problémov.

Poukázala na viaceré krajiny, ktoré už stav klimatickej núdze vyhlásili a označila to za dôležité gesto. Mrzí ju, že NR SR v stredu odmietla jej návrhy na jeho vyhlásenie.

Marcinková: Považovala som za dôležité ho predložiť

„Aj napriek tomu, že moja snaha o vyhlásenie stavu klimatickej núdze dnes nebola úspešná, podporilo ju 60 poslancov NR SR,“ uviedla v súvislosti s pozmeňujúcim návrhom, ktorý predložila k uzneseniu ku klimatickej petícii. Ozrejmila, že hoci na jej návrhu nebola politická zhoda ani v koalícii, považovala za dôležité ho predložiť. Chcela docieliť, aby parlament vyhlásil stav klimatickej núdze. Poslanci jej návrh neschválili. V súvislosti s hlasovaní a diskusiou poznamenala, že sa aspoň našli spojenci v boji za zelené témy, prioritizáciu riešení na zabránenie klimatickej zmene a na posunutie tém životného prostredia a ochrany prírody vpred.

SaS hovorí o zdravom rozume

Podľa SaS treba prijímať rozumné opatrenia na zmiernenie zmeny klímy. Strana deklarovala pripravenosť robiť všetky kroky k dosiahnutiu ambicióznych cieľov vyplývajúcich z medzinárodných záväzkov a vnútroštátnych stratégií. „Zmena klímy je neudržateľným procesom a musíme prijímať rozumné opatrenia na jej zmiernenie. Som rada, že téma ochrany životného prostredia sa stáva čoraz významnejšou témou v spoločnosti,“ uviedla šéfka klubu SaS Anna Zemanová. Chce „so zdravým rozumom“ presadzovať úlohy plynúce z programového vyhlásenia vlády v tejto oblasti, „pretože zdravé rieky, čistý vzduch a kvalitné životné prostredie sú mojou prioritou“.

Hojsík: Klimatická kríza trápi Slovensko už teraz.

Europoslanec z mimoparlamentného Progresívneho Slovenska Martin Hojsík skonštatoval, že ani napriek prísľubom parlament neschválil návrh na vyhlásenie klimatickej núdze, čo bola jedna z hlavných požiadaviek petície. Podotkol, že klimatická kríza trápi Slovensko už teraz. „Je poľutovaniahodné, že návrh, ktorý parlament prerokoval, nereflektoval požiadavky viac ako 120.000 občanov a občianok, ktorí podpísali petíciu iniciatívy Klíma ťa potrebuje,“ podčiarkol.

Iniciatíva Klíma ťa potrebuje nie je spokojná

NR SR v stredu prijala uznesenie ku klimatickej petícii, ktorým konštatuje závažnosť problému klimatickej zmeny a potreby jej prioritného riešenia v zmysle parížskej dohody. Vláde ním odporúča viaceré kroky. Stav klimatickej núdze však nevyhlásila.

S výsledkom nie je spokojná ani iniciatíva Klíma ťa potrebuje, ktorá petíciu Za klímu, za budúcnosť spustila koncom septembra minulého roka. Žiadala v nej poslancov o vyhlásenie klimatickej núdze s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu Slovenska už v roku 2040. Zároveň chcela, aby vláda do konca roka 2021 pripravila záväzný plán dosiahnutia neutrality a aby podporila najvyššie sprísnenie klimatických cieľov EÚ. Podpísalo ju vyše 127.000 ľudí. Z rokovacieho poriadku parlamentu vyplýva, že petíciu, ktorú podpísalo aspoň 100.000 občanov, prerokuje parlament.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chcela vyhlásiť na Slovensku stav klimatickej núdze. Nevydalo, teší sa aspoň zo spojencov