eReport.sk
Dominika Cibulková, foto: instagram D. C.

Chaos v očkovaní: Pribudnú po Cibulkovej aj ďalší vyvolení?

„Rozmohl se nám tady takový nešvar.“ Kultová hláška z českých Pelíškov sa možno onedlho bude dať aplikovať na súčasnú situáciu na Slovensku. Napriek tomu, že vakcínu na ochorenie na Covid -19 by mali prednostne dostávať ľudia z tzv. kritickej infraštruktúry, pošťastilo sa aj extenistke Dominike Cibulkovej s manželom. Ako je to možné? Išlo o jediný prípad alebo bude podobných vyvolených pribúdať? Aké kontroly plánuje rezort zdravotníctva?

Cibulkovej kauza

Bývala športovkyňa Dominika Cibulková sa dostala do skupiny tých, ktorí sa môžu pochváliť, že boli už zaočkovaní na ochorenie Covid – 19. Bývalá tenistka síce nepatrí do kritickej infraštruktúry, ktorá je pri očkovaní uprednostňovaná, no aj tak sa jej to pošťastilo. A nielen Cibulkovej, ale aj jej manželovi Michalovi Navarovi. Zaočkovaná bola v Nemocnici Ladislava Dérera na bratislavských Kramároch. O vyvolenej tenistke, ako prvý informoval Denník N.

Tá sa následne po medializovaní jej návštevy nemocnice na sociálnych sieťach zaprisahávala, že k očkovaniu došlo len akýmsi omylom. Nemocnica tak uznala pochybenie, no podľa nej môže za zvláštny postup pri očkovaní jeden zo zamestnancov. A teda má ísť o pochybenie jednotlivca. Otvára sa ale otázka, či bude podobných prípadov pribúdať.

Dominika Cibulková bola prioritne zaočkovaná. Foto: tasr

Kontroly ministerstva

Rezort krátko po Cibulkovej kauze prizvukoval, že vyzýva nemocnice, ktoré sa na očkovaní podieľajú, aby spĺňali prísne pravidlá vakcinácie. Podľa hovorkyne rezortu zdravotníctva Zuzany Eliášovej zdravotné zariadenia dostávajú dokumenty, ktoré informujú o evidovaní, skladovaní a podávaní vakcín, ale aj stanovujú presný okruh osôb, ktoré majú byť zaočkované ako prvé, a to bez výnimiek.

„S nemocnicami budeme preverovať, či nedošlo alebo nedochádza k ďalším porušeniam postupov a pravidiel očkovania, ak zistíme pochybenia, budeme žiadať vyvodenie zodpovednosti vrátane finančných sankcií pre manažment nemocnice,“ podotkla hovorkyňa. Rezort chce zaviesť dvojité kontrolovanie zoznamov ľudí určených na očkovanie a preškolenie personálu o pravidlách vakcinácie.

Kto je vyvolený?

Napriek tomu, že rezort sa bude snažiť kontrolovať očkovanie, hrozí, že k drahocennej vakcíne sa dostanú aj ľudia, ktorí by si na ňu mali za normálnych okolností počkať. Politológ Radoslav Štefančík prirovnáva súčasnú situáciu k bývalému režimu. Podľa neho počas vlády komunistov taktiež ľudia siahali k tzv. podpultovému predaju, keďže bežný tovar nebol vždy po ruke. „Stále je tu určitá privilegovaná skupina ľudí, ktorí sa vedia dostať k nedostatkovým službám a tovarom jednoduchšie ako zvyšok spoločnosti. V tomto prípade určite nejde o zlyhanie jednotlivca. Zlyháva systém. Je to dôkaz, že mentálne sme sa za tých 30 rokov nikam neposunuli,“ ostro zhodnotil odborník.

Podľa šéfa agentúry AKO Václava Hřícha k pochybeniam a uprednostňovaniu niektorých vyvolených pred inými môžu niektorí ľudia, zodpovedajúci na miestach vakcinácie za jej priebeh. „To obchádzanie pravidiel, ktoré je dosť intenzívne medzi bežnou populáciou, najmä čo sa týka dodržiavania opatrení voči šíreniu koronavírusu, sa stáva bežnejším. Nielen medzi bežnými ľuďmi, ale aj medzi ľuďmi, čo majú prístup k vakcíne,“ myslí si Hřích.

Kto je očkovaný?

Keďže sa vakcíny na ochorenie Covid – 19 dovážajú na Slovensko postupne, vláda musela pristúpiť k prioritizácii očkovaných. Nemalo ísť ale o zoznam vytvorený len tak „od oka“. Očkovanie sa rozdelilo do štyroch vĺn a odštartovalo 26. decembra zaočkovaním lekára Vladimíra Krčméryho.

Práve v prvej vlne by mali dostať vakcínu najmä zdravotníci, v druhej vlne ľudia s vážnymi ochoreniami, v tretej učitelia či bezdomovci a vo štvrtej zvyšok obyvateľstva. Napriek podobnému plánu sa k vakcíne dostala napríklad extenistka.

Politológovi Radoslavovi Štefančíkovi chýba detailnejší koncept vakcinácie celého obyvateľstva. „Napriek tomu, že tu existujú nejaké pravidlá, tie sa nedodržiavajú. Je to aj preto, že politická elita tomu venuje len minimálnu pozornosť. Ako keby ich zaujímalo iba to, kedy sa dajú zaočkovať oni a ich blízki a zvyšok spoločnosti im ako keby bol ľahostajný,“ zdôraznil Štefančík.

Očkovanie politikov

Medzi očkovanými sa ale objavujú aj mená politikov. Medzi prvými boli zaočkovaní napríklad aj najvyšší ústavní činitelia. Vakcináciou si prešli, ale ja ďalší. Napríklad podpredseda parlamentu Juraj Šeliga. „Dnes som sa spoločne s pani prezidentkou Čaputovou, kolegom podpredsedom parlamentu Gáborom Grendelom, ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou a ďalšími ministrami z vlády nechal zaočkovať vakcínou proti vírusu Covid 19,“ pochválil sa koncom decembra mladý Šeliga. Podčiarkol, že očkovať sa dal, pretože práve politici by mali ísť príkladom.

Štefančík si myslí, že je dobré, ak sa niektoré politické špičky vrátane prezidentky dajú zaočkovať medzi prvými. Bežný človek totiž, podľa jeho názoru, dá skôr na radu politika ako odborníka. „Nerozumiem však tomu, prečo by som mal poslancov, ministrov, prípadne štátnych tajomníkov považovať za kritickú infraštruktúru. Nikto z nich neprichádza do bezprostredného kontaktu s chorými na COVID-19, a v prípade karantény si môžu urobiť rokovanie online. A ak by vypadlo niekoľko poslancov, funkčnosť Národnej rady SR by to neochromilo,“ dodal k téme Štefančík.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chaos v očkovaní: Pribudnú po Cibulkovej aj ďalší vyvolení?

Najnovšie