eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Chaos s očkovacími preukazmi. Toto zažívajú ľudia v realite!

Len pred pár dňami vyplávalo na povrch, že niektoré štáty sa dohodli na vzájomnom uznávaní očkovacích certifikátov. Slovensko zostalo na ocot. Jedným z dôvodov je, že nemáme jednotný očkovací certifikát ani v rámci krajiny. Ministerstvo odporúča ľuďom, aby si potvrdenie o očkovaní nechali zapísať do medzinárodných očkovacích preukazov, lenže nie každému je vyhovené.

Rezort zdravotníctva sľubuje, že sa už jednotným tlačivom zaoberá. „Aktuálne v prípade, ak niekto potrebuje vycestovať do povolených krajín, prosíme, aby kontaktoval svojho všeobecného lekára a požiadal ho o potvrdenie očkovania do Medzinárodného očkovacie preukazu,“ navrhujú z ministerstva. Podľa reakcií na sociálnych sieťach, je to však s potvrdzovaním zaujímavé. „V Trnave nám to odmietli potvrdiť,“ tvrdí jedna z diskutujúcich.

Takto vyzerá očkovací certifikát v ČR. – Foto: fb/miso.simecka

„Mňa desí, že moja praktická lekárka nemá v systéme žiadnu informáciu o tom, že som bola očkovaná. Sestrička na mňa úplne vážne vyletela, že ten papier si musím predsa strážiť,“ pridala svoju skúsenosť ďalšia. „Moja obvodná mala očkovanie zapísané v systéme ako vyšetrenie u kardiológa. Čiže keby som nepovedala, že je to očkovanie, tak nevie,“ šokuje pacientka. Ďalší sa sťažujú, že stratili papier o očkovaní a v centre im odmietli vydať duplikát.

Obrátili sme sa na ministerstvo zdravotníctva s otázkami, čo majú robiť ľudia, ktorým praktický lekár nedá potvrdenie do očkovacieho preukazu, prípadne, kde sa budú „staré“ potvrdenia meniť za „nové“. Na otázky sme však doteraz odpoveď nedostali. Už pár dní však existuje dohoda medzi Českom, Rakúskom, Nemeckom, Poľskom a Maďarskom o tom, že si budú navzájom uznávať očkovacie certifikáty.

Exminister Raši v súvislosti s certifikátmi hovorí o chaose. – Foto: fb/riso.rasi

„Slovensko nič podobné nemá a tak naši občania dostávajú chaotickú zmes desiatok rôznych potvrdení. Chýba anglický preklad, líši sa formát, aj rozsah údajov, na niektorých miestach dokonca odmietajú dať pečiatku a podpis,“ sťažoval si na sociálnej sieti europoslanec Michal Šimečka (Progresívne Slovensko).

Za pravdu mu dal aj exminister zdravotníctva Richard Raši: „My, čo sme boli na očkovaní, vidíte, že jeden má kartičku, druhý má papier A4, tretí má zase také a inaké potvrdenie. To je zase vec určitého chaosu, ktorá sa dotýka života každého z nás.“

Bioinformatik Tomáš Vinař celú situáciu okomentoval veľmi ironicky. „Aj vo Veda pomáha sme sa bavili o tom, že možno nie je úplne najšťastnejšie, keď sa bude tento rok veľa cestovať. No a tuto vláda to rovno pretavuje do public policy – keď nevydáme ľuďom bumážku, tak im cestovanie sťažíme…,“ napísal.

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chaos s očkovacími preukazmi. Toto zažívajú ľudia v realite!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport