eReport.sk
Roman Prymula. Foto: tasr/ap

Zlomí českému ministrovi zdravotníctva výlet do baru krk? Prymula odstúpiť nechce!


Vodu kázal, víno pil a to doslova. Český minister zdravotníctva Roman Prymula ignoroval vládne nariadenia, podľa ktorých je zakázané navštevovať bary po desiatej hodine večer. Vykašľal sa aj na rúško. Práve táto nedbalosť ho môže stáť krk. Na jeho demisiu tlačí premiér Andrej Babiš. On ale rezignovať odmieta.

Informácie a fotografie z Prymulovho „výletu“ priniesol český bulvárny denník Blesk, ktorý načapal ministra, ako sa krátko pred desiatou večer nechal vyložiť v odľahlej pražskej reštaurácie Rio´s. Mal sa tam baviť v spoločnosti ďalších ľudí v dobe, keď mal byť podnik dávno zavretý. Okolo polnoci odchádzal a neunúval sa ani nasadiť si rúško, hoci jeho šofér ho mal. „Myslím si, že som zase toho toľko nevyviedol,“ okomentoval svoj nočný výlet a porušenie nariadení minister, ktorý tvrdil, že išlo o „urgentné“ jednanie.

To mu ale evidentne „nezožral“ český premiér Andrej Babiš.  „Táto vec sa nemala stať,“ povedal Babiš. „Nechápem, keď žiadame od ľudí, aby dodržovali pravidlá a komplikujeme im život, tak im musíme ísť príkladom. Takáto chyba sa nedá ospravedlniť,“ uviedol. Babiš sa Prymulovi poďakoval za jeho prácu zároveň ho požiadal o rezignáciu.

Prymula už predtým v rozhovore pre týždenník Respekt povedal, že ak si to verejnosť želá, pokojne rezignuje. Tvrdil však, že jedinou chybou bola skutočnosť, že stretnutie opúšťal bez rúška. Prymula v noci na štvrtok navštívil reštauráciu Rio’s na pražskom Vyšehrade, ktorá však mala byť na základe Prymulových nariadení zatvorená, napísali Novinky.cz s odvolaním sa na denník Blesk. Minister sa tam stretol so šéfom poslaneckého klubu hnutia ANO Jaroslavom Faltýnkom.
Podľa Blesku reštauráciu opustil pol hodinu pred polnocou a fotografie zachytávajú, že na tvári nemal rúško. To si nenasadil ani po tom, ako nastúpil do vládnej limuzíny.

Český minister zdravotníctva Roman Prymula odmietol rezignovať po tom, ako ho k tomuto kroku v piatok vyzval premiér Andrej Babiš. Na tlačovej konferencii vyhlásil, že žiadne pravidlá neporušil a odstúpiť nehodlá.
Prymula spresnil, že jeho rozhovor s Faltýnkom sa neuskutočnil v salóniku reštaurácie, ale v súkromnom priestore Vyšehradskej kapituly.
Faltýnek sa však predpoludním pred poslancami ospravedlnil za to, že Prymulu pozval do salónika reštaurácie. Nad jeho odchodom z funkcie vyjadril pochybnosti aj prezident Miloš Zeman.

Český vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček (ČSSD) Prymulu vyzval, aby odstúpil. Jeho rezignáciu žiadali aj viacerí opoziční poslanci. Epidemiológ Prymula sa ministrom zdravotníctva stal v septembri tohto roka po tom, ako odstúpil jeho predchodca Adam Vojtěch. Predtým pôsobil vo funkcii vládneho splnomocnenca pre vedu a výskum v zdravotníctve.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zlomí českému ministrovi zdravotníctva výlet do baru krk? Prymula odstúpiť nechce!

Aktuálne