eReport.sk
Roman Prymula. Foto: tasr/ap

Český epidemiológ Prymula: Politici sa opatreniam bránia. Vyhlasujú ich, až keď čísla udrú!

Súčasné opatrenia proti šíreniu covidu zaviedla česká vláda podľa epidemiológa a bývalého ministra zdravotníctva Romana Prymulu príliš neskoro.

Prymula v nedeľňajšom programe Českej televízie Otázky Václava Moravca povedal, že štát mnohokrát robí potrebné kroky až dodatočne, mal by však vychádzať z predikcií. Kľúčové je podľa neho sledovanie obsadenosti nemocníc.

Periodicita problému opakuje

Prymula by lokálne opatrenia zvažoval, ak by sa počet ľudí vo vážnom stave blížil k dvom tisícom. Rozhodujúce je podľa neho najmä očkovanie; zhodli sa na tom aj ďalší hostia programu.

“Politici sa opatreniam z logických dôvodov bránia a zavádzajú ich až na poslednú chvíľu. Preto sa periodicita problému opakuje; sme už v niekoľkej vlne pandémie a opatrenia sa vyhlasujú, až keď čísla udrú – keď sú už ťažko korigovateľné. Myslím si, že sa to opäť oneskorilo,” uviedol Prymula.

Obmedzenia budú v Česku trvať ešte približne pol roka

Sprísnenie opatrení mala vláda podľa neho prijať už pred 14 dňami, teraz je však už neskoro. Obmedzenia budú v Česku trvať ešte približne pol roka, odhaduje epidemiológ. Podľa predsedu Asociácie krajov ČR a hajtmana Juhočeského kraja Martina Kubu vláda v tomto ohľade “zaspala”.

Z odborného hľadiska on ani Prymula plošné testovanie za zásadné nepovažujú, najmä ak nie je možné každého nakazeného izolovať od ostatných a vytrasovať jeho kontakty. Podľa námestníčky českého ministra zdravotníctva Martiny Vašákovej je dôležité, aby ľudia striktne dodržiavali stanovené a zavádzané opatrenia.

Umožnia ľuďom preočkovať sa skôr

Pripomenula, že nejde o vyhubenie vírusu, pretože to sa podľa nej ani nedá. Cieľom je ale získať imunitu – dodala s tým, že napríklad Írsko má rovnaké čísla infikovaných ako v predchádzajúcej vlne, ale aj podstatne menej ľudí v nemocniciach.

Vašáková doplnila, že ministerstvo zdravotníctva na budúci týždeň zrejme umožní, aby sa ľudia mohli proti covidu preočkovať už po piatich mesiacoch, namiesto doterajších šiestich.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Český epidemiológ Prymula: Politici sa opatreniam bránia. Vyhlasujú ich, až keď čísla udrú!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport