eReport.sk
Smutná správa z Česka
Ilustračné foto: Shutterstock

Česko smúti: Vo veku 80 rokov zomrel známy spisovateľ

Vo veku 80 rokov zomrel v piatok český spisovateľ Antonín Bajaja. Bol autorom niekoľkých románov, napríklad „Na krásné modré Dřevnici“ či „Zvlčení“. Písal aj fejtóny a rozprávky. Za svoje knihy, ktoré boli preložené aj do cudzích jazykov, dostal niekoľko ocenení.

Známy spisovateľ

Bajaja sa narodil 30. mája 1942 v Zlíne v rodine lekára, absolvoval štúdium na Vysokej škole poľnohospodárskej v Brne. Po novembri 1989 začal vystupovať verejne, najmä ako novinár.

Stal sa redaktorom Česko-slovenského rozhlasu, od roku 1992 pôsobil v denníku Priestor, v časopise Týždeň a súbežne aj v redakcii spravodajskej stanice Slobodná Európa. Bol tiež členom Rady Českej televízie a vyučoval autorské písanie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Rusi chceli zničiť Kyjev
  2. Putin demonštruje svoju enormnú silu!
  3. Na Ukrajine prebiehajú boje
  4. Závažné obvinenie

Podieľal sa na vzniku festivalu „Literárna jar Zlín“ a bol spoluzakladateľom časopisu ZVUK, ktorého názov je skratkou miest Zlín, Vsetín, Uherské Hradiště a Kroměříž.

Jeho prvá kniha s názvom „Mluviti stříbro“ vyšla v roku 1982. O šesť rokov neskôr to bol román „Duely“, ktorý sa dočkal troch ďalších vydaní; celkovo má 30.000 výtlačkov. Za tento román získal aj výročnú cenu vydavateľstva Mladá fronta.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Česko smúti: Vo veku 80 rokov zomrel známy spisovateľ

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php