eReport.sk
Jana Andresíková, foto: profimedia

Česká herečka podľahla ochoreniu COVID-19

Vo veku nedožitých 80 rokov zomrela v pondelok popoludní česká herečka a dabérka Jana Andresíková. Podľa jej manažéra Reného Kekelyho mala ochorenia COVID-19 spôsobované novým druhom koronavírusu, informoval český portál Novinky.cz.

 „Posledné mesiace života strávila v nemocničných zariadeniach po zlomenine krčku. V centre následnej starostlivosti v Mělníku mala skvelú starostlivosť. Bohužiaľ, po prekonaných mnohých ochoreniach jej telo nápor oslabenia z infekčnej choroby nevydržalo,“ povedal Kekely pre Novinky.cz. O poslednej rozlúčke s herečkou rozhodne rodina.
Jana Andresíková sa narodila v roku 1941 v Kroměříži. Vyštudovala Janáčkovu akadémiu múzických umení. Napriek tomu, že stvárnila veľký rad filmových aj televíznych úloh, jej najznámejšou rolou bola čarodejnica z rozprávkového seriálu Arabela.
Výrazná bola aj jej filmová úloha kráľovnej Elišky Přemyslovny v televíznom filme Poslední královna (1975). Mala výrazne zafarbený hlas, vďaka ktorému sa často uplatňovala aj v dabingu a pred rozhlasovým mikrofónom. Okrem iného prepožičala hlas americkej herečke Whoopi Goldbergovej vo filme Sestra v akci.
V roku 2010 získala Cenu Františka Filipovského za celoživotné majstrovstvo v dabingu.
Jej poslednou filmovou úlohou bola pomätená Lejdy vo filmoch režiséra Zdeňka Trošku Kameňák 1 a Kameňák 3.

Zdroj: tasr, foto: profimedia


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Česká herečka podľahla ochoreniu COVID-19

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti