eReport.sk
Cenzurovať je demokratické
Ilustračné foto odkazujúce na knihu Georga Orwella 1984. Zdroj: Unsplash.

Slovenské centrum PEN a ich petícia za slobodu slova: Štátne orgány do nej nemôžu svojvoľne zasahovať!

Cenzúra je totalita! Nemá nič s demokraciou a jej hodnotami. Aj keď sa nám to mnohí snažia nahovoriť. Vrátane našej prezidentky Zuzany Čaputovej, podľa ktorej „je naivitou a slabosťou dnešných demokratov myslieť si, že sociálne siete nemusia byť regulované,“ či odvolaného ministra Naďa, ktorý by rád vypol napr. veb Infovojna. A taktiež treba spomenúť, že to bola táto vládna moc, ktorá vypínala alternatívne veby. Lebo mali iný názor ako mainstream. Len tak. Protiprávne. Protiústavne. Bez akéhokoľvek legálneho rozhodnutia súdu.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Emeritný sudca Ján Drgonec, odborník na Ústavné právo
  2. Bláznivý Apríl?
  3. Z čoho splatia kampaň?
  4. Marek Ťapák v štúdiu známeho alternatívneho rádia.

Slovenské centrum PEN

Patrí do najväčšej spisovateľskej organizácie na svete. P.E.N. International má hlavné sídlo v Londýne. Je jedinou celosvetovou organizáciou románopiscov, básnikov, esejistov/redaktorov, literárnych vedcov a prekladateľov.

Jeho cieľom je podporovať intelektuálnu spoluprácu a porozumenie medzi spisovateľmi. A to bez ohľadu na ich politické či iné názory.

Keďže medzinárodná spolupráca v oblasti literatúry a rozvoj vzájomného porozumenia nemôžu existovať bez slobody prejavu, P.E.N. pôsobí ako silný hlas pri oponovaní politickej cenzúre a hovorí za spisovateľov, ktorí sú týraní, väznení a zavše aj vraždení pre svoje názory, uvádza oficiálna stránka slovenského PEN.

Petícia

Aj pre tieto svoje hodnoty, si slovenské centrum PEN, povedalo „dosť!“ Vytvorili „Výzvu členov Slovenského centra PEN za slobodu prejavu a právo na informácie.“ Petíciu, môžete podpísať priamo na tomto odkaze.

„Sme svedkami doby, keď eskalujú emócie a zdravé vnímanie sveta sa dostáva do vážnej krízy. Svet sa v novom tisícročí zmenil. Stal sa zložitejším, plný hrozieb a stúpajúceho napätia,“ uviedli signatári Výzvy.

Vraciame sa späť?

„Keď koncom osemdesiatych rokov padla železná opona, všetci sme žili v očakávaní pozitívnych zmien. Verili sme, že sa ľudstvu podarí vyriešiť konflikty, ktoré hatili úsilie o porozumenie a vzájomnú spoluprácu krajín, národov, národností, ale i jednotlivcov,“ stojí ďalej vo Výzve.

1948

„V roku 1948 Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov prijalo Všeobecnú deklaráciu ľudských práv, v ktorej významnú úlohu zohrávala. A dúfajme, že zohráva dodnes – sloboda slova. Tak ako má človek právo na život, právo vyvinúť úsilie na základe politických a hospodárskych práv, má aj nezastupiteľné sociálne a kultúrne práva,“ skonštatovali autori. A dodali:

„Dnes sme však na rozličných úrovniach čoraz častejšie svedkami porušovania týchto základných práv. Ktoré priamo, ale aj nepriamo ovplyvňujú kvalitu nášho života.“

Výzva politikom

„Preto vyzývame politikov, politické strany a významné názorové skupiny, aby sa zasadili za uplatňovania práva na slobodu prejavu a informácie, ktorá je podmienkou riešenia konfliktov negatívne ovplyvňujúcich kvalitu spoločenského, rodinného i osobného života,“ uviedli signatári.

Charta základných práv EÚ

„Zároveň vyzývame, aby politické špičky energickejšie presadzovali uplatňovanie Charty základných práv Európskej únie podľa článku 11 o Slobode prejavu a práva na informácie, ktorý jasne deklaroval odhodlanie európskych štátov uplatňovať vo svojich krajinách právo na dôstojnosť, slobodu, rovnosť, solidaritu, spravodlivosť a občianske právo na spravovanie vecí verejných,“ vyzvali autori petície.

Stačilo!

Signatári výzvy protestujú proti svojvoľnému zasahovaniu štátnych inštitúcií do slobody slova, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou občianskych práv, zakotvených aj v Ústave Slovenskej republiky.“

Chceme mier

V závere petície signatári Výzvy za slobodu prejavu a práva na informácie, uviedli, že takéto konanie, ktoré je v rozpore s demokratickými hodnotami, nás na konci dňa, môže stať aj mier.

Jedine uplatňovanie zákonov môže vyviesť našu spoločnosť z krízy, ktorá už nie je len ekonomická, ale prerastá aj do spoločenskej a politickej oblasti, čo navyše neprispieva k mierovej koexistencii v Európe a následne aj na celom svete.“

Zdroj: Slovenské centrum PEN


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slovenské centrum PEN a ich petícia za slobodu slova: Štátne orgány do nej nemôžu svojvoľne zasahovať!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie