eReport.sk
Eurobankovky a palivová nádrž.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Ceny ropy v piatok výrazne vzrástli

Ceny ropy v piatok (14. 5.) výrazne vzrástli. Hlavným dôvodom bolo uzatváranie krátkych pozícií po štvrtkovom (13. 5.) poklese. Takisto ich podporili očakávania zvýšeného dopytu po benzíne v USA v najbližších týždňoch rovnako ako oslabenie dolára. Naopak, negatívny vplyv na ceny čierneho zlata mali obavy z rýchleho šírenia nového koronavírusu v Indii.

Júnový kontrakt na americkú ropu WTI si v piatok polepšil o 1,55 USD alebo 2,43 % a uzavrel na 65,37 USD (53,92 eura) za barel (159 litrov). Za celý uplynulý týždeň si kontrakt pripísal približne 0,7 %. Júlový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent v piatok stúpol o 1,66 USD alebo 2,48 % na 68,71 USD za barel. Dolárový index v piatok klesol o viac než 0,5 % na 90,28 bodu.

Obchodníci tiež sledovali správy o znovuotvorení produktovodov Colonial Pipeline, ktoré boli mimo prevádzky pre hekerský útok od 7. mája. Sieťou potrubí Colonial Pipeline sa prepravujú ropné produkty z Texasu na východné pobrežie USA. Spoločnosť Colonial Pipeline vo štvrtok  uviedla, že obnovila dodávky na všetkých svojich trhoch.

Podľa správy firmy Baker Hughes počet aktívnych zariadení na ťažbu ropy a plynu v USA v uplynulom týždni vzrástol o 5 na 453. Aktuálne je ich počet o 114 vyšší v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ceny ropy v piatok výrazne vzrástli

Politika

Šport

Zaujímavosti