eReport.sk
ropa, pohonné hmoty, čerpacia stanica, tankovanie
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Cena ropy opäť rastie: Jej hodnota dosiahla päťročné maximum

V posledný deň minulého roka klesli ceny ropy o vyše 2 %, za celý rok však zaznamenali prudký rast. V prípade Brentu to bol najvyšší rast za päť a v prípade americkej WTI za 12 rokov. Prispelo k tomu prudké zotavenie svetovej ekonomiky z dôsledkov protipandemických opatrení v roku 2020.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent dosiahla v závere obchodovania v piatok 31. decembra 77,78 USD (68,67 eura) za barel (159 litrov). Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 1,75 USD (2,2 %). Cena americkej ľahkej ropy WTI uzatvorila obchodovanie v roku 2021 na úrovni 75,21 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 1,78 USD alebo 2,31 %.

Rekordný ročný nárast

Za celý rok však cena Brentu vzrástla o 50,5 %, čo bol najvýraznejší rast od roku 2016. Cena WTI rástla ešte výraznejšie. Rast dosiahol 55,5 %, čo predstavuje najprudšie tempo rastu ceny WTI od roku 2009, v ktorom rast dosiahol viac než 70 %. V obidvoch prípadoch dosiahla cena ropy ročné maximum v októbri. Cena Brentu zaznamenala v danom mesiaci 86,70 USD/barel, čo znamenalo najvyššiu cenu od roku 2018.

V októbri dosiahla cena za barel najvyššiu hodnotu za posledných päť rokov

Cena WTI dosiahla v októbri 85,41 USD za barel, najvyššiu úroveň od roku 2014.„Bol to rok výrazného zotavenia globálneho dopytu po ropných produktoch,” zhodnotil vývoj v roku 2021 John Kilduff, partner v spoločnosti Again Capital Management v New Yorku. Upozornil, že vzhľadom na pandémiu trhy ešte stále nie sú za vodou, dopyt po rope sa však priblížil k úrovni spred pandémie.

Analytici zároveň očakávajú, že ceny ropy porastú aj v tomto roku. “Zaznamenali sme deltu aj omikron a všetky možné lockdowny a obmedzenia v oblasti cestovania. Napriek tomu sa dopyt po rope držal na relatívne stabilnej úrovni,” povedal Craig James, hlavný ekonóm z austrálskej maklérskej spoločnosti CommSec. 

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Cena ropy opäť rastie: Jej hodnota dosiahla päťročné maximum

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti