Ceny ropy zaznamenali v utorok rast, pričom cena Brentu prekročila 83 USD za barel (159 litrov). Prispeli k tomu známky obmedzovania ponuky na trhu, ako aj prísľub čínskej vlády prijať ďalšie opatrenia na podporu ekonomiky. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.
Mohlo by vás zaujímať
Cena ropy
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v septembri dosiahla do 7.23 h SELČ 83,02 USD (74,82 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 28 centov (0,34 %).
Cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 79,03 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 29 centov alebo 0,37 %. V pondelok (24. 7.) vzrástla cena ropy v obidvoch prípadoch o vyše 2 % a zaznamenala najvyššiu uzávierku od apríla.
Rusko a Čína
Ceny ropy zaznamenali rast už štyri týždne po sebe, na čo do veľkej miery vplýva rozhodnutie ropných producentov zo zoskupenia OPEC+ vrátane Ruska obmedziť produkciu a vývoz ropy od augusta. Niektorí analytici odhadujú, že ceny ropy v krátkodobom horizonte pôjdu ešte nahor.
Okrem toho v Číne, ktorá je druhou najväčšou ekonomikou na svete a zároveň druhým najväčším globálnym spotrebiteľom ropy, vládni predstavitelia prisľúbili ďalšie opatrenia na podporu ekonomiky, pričom sa chcú zamerať na domáci dopyt.
To by znamenalo zvýšenie dopytu po rope a ďalší rast cien.
Uršuli sa darí
Na druhej strane, opačným smerom na ceny ropy pôsobia niektoré nepriaznivé ekonomické údaje z eurozóny a USA.
V eurozóne zaznamenala aktivita v súkromnom sektore v júli výraznejší pokles, než sa čakalo. V službách síce aktivita rástla, avšak pomalšie.
Navyše, vo výrobnom sektore zaznamenala najprudší pokles od začiatku pandémie nového koronavírusu v roku 2020.
V USA zasa rast v súkromnom sektore spomalil na 5-mesačné minimum.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Cena Brentu prekonala 83 USD za barel, kým ropa smeruje nahor, eurozóna ku dnu