eReport.sk
Soňa Müllerová s dcérou Emou, foto: instagram

Celebrity i politici ukázali mamy: Niektoré už odišli, iné sa tešia dobrému zdraviu

Deň matiek je deň, kedy sa vzdáva úcta matkám a materstvu. Je oslavovaný v rôzne dni na mnohých miestach po celom svete, vychádza z rôznych tradícií. Raper Kali už o tú svoju prišiel. Herečka Barbara Švidraňová zas ukázala, aké nedokonalosti jej ako matke na tele vznikli. Speváčka Dara, ako jej kópia!

Každý po svojom

Napríklad vo Veľkej Británii je to štvrtá pôstna nedeľa. V arabských krajinách je to 21. marec. Vo veľa krajinách sa sviatok oslavuje v iný dátum. Na Slovensku sa deň matiek oslavuje druhú májovú nedeľu. V tento deň dávajú deti svojím mamám dary, často vlastnoručne vyrobené. Podobné sviatky po celom svete existovali dávno v histórii. V starovekom Grécku sa oslavoval sviatok plodnosti a matiek, spojený s uctievaním pohanskej bohyne Rhey, matky bohov.

Služobníctvo malo voľno

Myšlienka medzinárodných a pravidelných osláv tohto sviatku vznikla v roku 1907 na počesť Anny Reeves Jarvisovej, ktorá bojovala za práva matiek. Prvýkrát bol verejne oslavovaný o rok neskôr. V roku 1941 vyhlásil vtedajší americký prezident Woodrow Wilson prvú oficiálnu oslavu a stanovil deň ako celonárodný sviatok, konajúci sa druhú májovú nedeľu. V 16. storočí sa v Anglicku slávil sviatok matiek pod názvom Materská nedeľa a pripadal na pôstne obdobie pred Veľkou nocou. Mnoho chudobných ľudí vtedy slúžilo v bohatých domácnostiach ďaleko od domova a nemohlo tráviť čas so svojimi matkami. Preto služobníci dostávali na tento deň voľno, aby sa mohli vrátiť domov alebo navštíviť kostol vo svojom rodnom meste, kde žili ich matky a ďalší príbuzní.

V GALÉRII SI POZRITE KOĽKO CELEBRÍT SI NA SVOJE MAMIČKY SPOMENULO!

Foto: instagram

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport