eReport.sk
Kristián Čekovský, foto: tasr

Čekovský z OĽANO v reakcii na verdikt o Kočnerovi: Pripomenul snahu zvrátiť nastolenie spravodlivosti

Hnutie OĽANO verí, že  rozhodnutie Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorý v utorok zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, znamená zásadný krok k spravodlivej trestnoprávnej koncovke prípadu. Podľa hnutia to prináša nádej, že pravdepodobní objednávatelia vraždy neuniknú pred spravodlivosťou.

“Toto rozhodnutie je o to dôležitejšie, že v súčasnosti sledujeme snahu zvrátiť nastolenie spravodlivosti cez spochybňovanie práce polície, prokuratúry či súdnictva a dnešok tak pomôže k navráteniu dôvery občanov v spravodlivosť a právny štát,” uviedol v stanovisku hnutia predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽANO). “Aj v tento dôležitý deň sme myšlienkami pri pozostalých Jána a Martiny a dúfame v skoré potrestanie všetkých vinníkov tejto veľkej tragédie,” dodal šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš.

Vražda Kuciaka a Martiny Kušnírovej viedla podľa OĽANO k obrovskému spoločenskému vzopätiu, pričom sa ukázala sila a odhodlanie občianskej spoločnosti. “Občania preto právom očakávajú, že spravodlivosť dosiahne aj na objednávateľov vraždy. Spravodlivé potrestanie objednávateľov vraždy požaduje aj medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc. Doterajšiu absenciu takéhoto rozsudku udávajú ako hlavný dôvod toho, že Slovensko opäť pokleslo v rebríčku slobody tlače o dve miesta,” skonštatovalo hnutie.

Rozhodnutie NS SR podľa Čekovského ukazuje, aké potrebné sú slobodné a nezávislé médiá. Pripomenul, že ministerstvo kultúry pripravuje nový mediálny zákon, v ktorom má byť ochrana novinárov a ich zdrojov zapracovaná omnoho silnejšie ako doteraz.

NS SR v utorok zrušil rozsudok ŠTS zo septembra 2020, ktorým boli v kauze Kuciak spod obžaloby oslobodení Marian Kočner a Alena Zsuzsová. Vec vrátil späť na ŠTS. Zároveň uznal obžalovaného Tomáša Szabóa za vinného v prípade vraždy podnikateľa Petra Molnára.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport