eReport.sk
Vedec a biochemik Pavol Čekan, foto: archív P. Č

Čekan odmieta Sputnik: Nie je vôbec jedno, akou vakcínou sa očkujete!

Tvrdiť, že kritika akejkoľvek vakcíny je pre politickú orientáciu, je odborné nepochopenie. Ľudia nemajú dôverovať vakcíne podľa toho, z akej krajiny je, alebo ktorý politik ju odporučil. Ľudia majú dôverovať vakcíne, pretože ju odporučili odborníci. Na sociálnej sieti to zdôraznil biochemik Pavol Čekan.

„A tí top odborníci, ktorí dokážu zhodnotiť bezpečnosť a účinnosť vakcín, sú buď lekári, alebo sedia v liekových agentúrach. Kto tvrdí, že kritika akejkoľvek vakcíny je pre politickú orientáciu, tak tejto hlavne odbornej téme absolútne nerozumie,” uviedol vedec.

Pripomenul, že ak vakcína nie je schválená, existuje riziko, že nie je bezpečná a účinná. „Nie je to vôbec jedno, že ampulka s vakcínou môže byť kontaminovaná napríklad mykoplazmou, lebo výrobca nedodržuje správne GMP procesy. Alebo nie je vôbec jedno, že šarža, z ktorej bude niekto očkovaný, bude menej efektívna, lebo výrobca nemá dobre nastavené QC. Nie je jedno, že môžu byť veľké rozdiely medzi rôznymi šaržami. To platí pre všetky vakcíny,” poukázal Čekan.

Vyhlásil, že napríklad ruskú vakcínu si pichnúť nedá. Pokiaľ vakcína Sputnik V neschváli Európska lieková agentúra, osobne sa ňou zaočkovať nedám. Ostatní máte slobodnú vôľu.” Európska lieková agentúra až dnes potvrdila, že spustila proces postupného preskúmavania vakcíny Sputnik V.

Podľa odborníka sú dôležité liekové agentúry, aby si mohla byť verejnosť istá, že schválená vakcína je bezpečná a účinná. „Tieto schvaľovacie a regulačné procesy tu máme desaťročia, ešte z dôb ČSSR, a každý rok sa vylepšujú a zdokonaľujú. A práve aj preto sú dnes liekové agentúry schopné schváliť vakcíny oveľa rýchlejšie, prispôsobujúc sa pandemickej dobe a vážnej potrebe zaočkovať čo najrýchlejšie čo najviac ľudí,” dodal Čekan.

Vrátime ich späť?

Krajina plánuje nakúpiť dva milióny zatiaľ neregistrovaných ruských vakcín Sputnik V. Premiér Igor Matovič (OĽANO) pre to čelí kritike od koaličných partnerov SaS a Za ľudí. V stredu (3. 3.) večer zverejnil status, v ktorom poukázal na to, že by nikdy neveril, koľko nenávisti dokáže spustiť nákup len preto, lebo “vraj bol z nesprávnej strany azimutu”.  

Najnovšie tvrdí, že dostal od výrobcu Sputnika V nevídanú ponuku, že môže vakcíny vrátiť. „Včera neskoro večer som dostal od výrobcu vakcíny Sputnik V oficiálnu ponuku, že v situácii, keď má byť ich vakcína na Slovensku predmetom takej nenávisti, že koaliční partneri hrozia až rozpadom vlády, sú ochotní ešte dnes zrušiť celú zmluvu na zabezpečenie 2 000 000 vakcín. Bez akýchkoľvek sankcií voči Slovensku a s dovetkom, že 40 krajín, ktoré na Sputnik V čakajú, sa o vakcíny určené pre ľudí na Slovensku pobijú,“ informoval na sociálnej sieti Matovič, ktorý si zrejme nepripúšťa, že nielen nákup ruskej vakcíny môže za celý stav koalície. 

Zdroj: r, tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy