eReport.sk
Vedec a biochemik Pavol Čekan, foto: tasr

Čekan o štúdii z Bergama: TOTO je dôkaz, že očkovanie funguje!

Na Slovensku je vyše 1,4 milióna zaočkovaných ľudí prvou dávkou. Z nich takmer 740-tisíc ešte čaká na druhú dávku. Nová rozsiahla štúdia z Talianska dokazuje, že aj prvá dávka výrazne znižuje riziko úmrtia aj hospitalizácie. Upozornil na to biochemik Pavol Čekan na sociálnej sieti, ktorý doplnil, že čísla nepustia.

Talianske Bergamo sa stalo minulý rok na jar synonymom pre nezvládnutý boj s koronavírusom. Nemocnice boli preplnené a mŕtvych museli zvážať z mesta vojenské nákladiaky lebo cintoríny nestíhali pochovávať. Najnovšia štúdia ukazuje, ako tu aktuálne funguje vakcinácia.

Ak najbližšie niekto bude spochybňovať očkovanie, v kľude mu posuňte výsledky najnovšej štúdie Národného inštitútu zdravia v Taliansku, ktoré minulý rok ako jedna z prvých krajín bojovalo s kolapsom nemocníc,“ píše zádumčivý vedec Pavol Čekan.

Čísla 13 miliónov Talianov hovoria jasne

Špičkový slovenský vedec dodáva, že napriek rôznym dezinformáciám očkovanie jednoznačne pomáha. „Je jedno, čo tvrdia konšpiračné weby a antivaxeri, výsledky vakcín u viac ako 13 miliónov zaočkovaných Talianov hovoria jasnou rečou. Už prvá dávka vakcín Astra Zeneca, Moderna a Pfizer znižuje po 35 dňoch od jej pichnutia riziko nákazy o 80%,“ argumentuje sivovlasý vlk slovenskej biochémie.

„Čo je však ešte dôležitejšie, riziko úmrtia klesá o 95%, a riziko vážneho priebehu ochorenia vedúceho k hospitalizácii o 90%,“ prízvukuje vedec a výrobca antigénových testov.

Na ceste ku kolektívnej imunite

Zdôrazňuje, že po druhej dávke vakcíny je imunita ešte silnejšia, čo znamená, že tie čísla budú lepšie. „Nehovoriac o tom, že keď nás bude čo najviac zaočkovaných a vytvoríme kolektívnu imunitu, tak tie percentá sa vo všetkých ukazovateľoch budú hýbať bližšie k 100%, čím ešte viac eliminujeme úmrtia, hospitalizácie, ale aj prenos koronavírusu,“ vyhlásil Čekan s tým, že očkovanie je cesta k slobode.

Na apeninskom polostrove už zaočkovali zhruba 8,3 milióna ľudí, prvú dávku dostalo približne 10 miliónov Talianov. „Tieto údaje potvrdzujú účinnosť očkovacej kampane a potrebu rýchlo dosiahnuť vysoké pokrytie obyvateľstva, aby sa ukončila mimoriadna situácia,“ zhodnotil prezident Národného inštitútu zdravia Silvio Brusaferro.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čekan o štúdii z Bergama: TOTO je dôkaz, že očkovanie funguje!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti