eReport.sk
reprofoto eReport

Čaputovej zúfalý odkaz: Toto testovanie sa nedá zvládnuť!

AKTUALIZOVANÉ – Panika vrcholí! Do najväčšej logistickej akcie chýba len niekoľko hodín, a medzi štátnymi špičkami vládne totálny chaos. Igor Matovič len včera oznámil, že diery v radoch zdravotníkov chce látať ich lákaním na peniaze. Dnes premiér vyrukoval s informáciou, že celoplošná akcia stojí na vratkých nohách a stále chýba množstvo zdravotníckych síl. Prezidentka Zuzana Čaputová len krúti nad Matovičovou iniciatívou hlavou.

Ako to celé dopadne? Na úspešné zvládnutie zajtrajšieho megatestovania je potrebných 20-tisíc zdravotníkov. Podľa čerstvého statusu Igora Matoviča máme k tejto hrranici ešte poriadne ďaleko.

Nedostatok zdravotníkov

„Dnes ráno prebehlo mimoriadne zasadnutie vlády, kde nás minister obrany informoval, že k včerajšiemu večeru bolo plne obsadených 4 900 odberových tímov pomocným personálom … avšak zatiaľ len 63% z nich bolo plne obsadených potrebnými zdravotníkmi,“ priznal dnes premiér na svojom profile na facebooku. Chýba tak 37 percent zdravotníkov, čo je približne 3 700 ľudí.

Zúfalá prezidentka

Proti Matovičovmu kroku otestovať celý národ sa už postavil aj šéf Slovenskej lekárskej komory Marián Kollár. Okrem ďalších kapacít z lekárskej oblasti nevidí celoplošné testovanie ako najšťastnejší nápad ani slovenská hlava štátu. „Cieľ stanovený pre celoplošné testovanie Slovenska je nenaplniteľný, nebude možné otestovať státisíce občanov,“ odkázala nekompromisne Matovičovi Zuzana Čaputová. Zároveň žiada prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania a volá po dobrovoľnosti testovania. Vyhlásila to po piatkovom stretnutí s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Danielom Zmekom a veliteľom operácie Spoločná zodpovednosť Ivanom Pachom.
„Z celkového množstva potrebných odberných tímov je pripravených zhruba 60 percent na oba víkendové dni. Uvedený stav je platný menej ako 24 hodín pred spustením operácie. Dôvodom je najmä chýbajúci zdravotnícky personál,“ uviedla hlava štátu. Vzhľadom na informácie, ktoré dostala, požiadala premiéra, aby sa testovanie realizovalo tam, kde budú zabezpečené odbery. „Teda vyjsť v ústrety ľuďom, ktorí o testovanie majú záujem. Zároveň takto zúročíme doposiaľ vykonané prípravné práce ozbrojených síl, samospráv a dobrovoľníkov a vynaložené materiálne a finančné zdroje,“ doplnila.
Okrem toho žiada prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania, aby sa netrestali ľudia, ktorí sa z objektívnych dôvodov na test nedostanú alebo ktorí naň nemôžu prísť. Poukázala na možné negatívne dôsledky pre spoločnosť. Vyzvala tiež na dobrovoľnosť testovania a pozvala občanov, aby využili túto príležitosť v ich obci či meste, ak ju budú mať, a to bez strachu a v záujme ochrany zdravia.

„Nemôžeme pripustiť, aby státisíce občanov zostali pred testovaním v neistote. Žiadam teda zrušiť kategorizovanie občanov na tých, ktorí budú mať priepustku na slobodu, a tých druhých, pretože na nich nevyšlo. Takýto následok v aktuálnej situácii rozdeľuje spoločnosť a to je to posledné, čo teraz potrebujeme,“ podotkla prezidentka.
Zdôraznila, že v hre nie je len výsledok testovania, ale aj súdržnosť Slovenska a schopnosť obstáť pred ťažkou skúškou v nasledujúcom období. Skonštatovala, že plošným testovaním len rozkladáme riziko šírenia vírusu v čase. „Je na nás, aby sme tento čas využili zmysluplne,“ poznamenala.

Sulík: Bola chyba ju do debát nezahrnúť

Akokoľvek dobre mienené rady niekoľko hodín pred spustením celoplošného testovania môžu byť aj kontraproduktívne. Uviedol to minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) v reakcii na výzvu prezidentky, aby sa testovanie konalo len tam, kde budú zabezpečené odbery.
„Ukazuje sa, že bolo od začiatku chybou nezahrnúť do takýchto rozsiahlych plánov prezidentku SR a vrchnú veliteľku Ozbrojených síl (OS) SR Zuzanu Čaputovú. Avšak pár hodín pred spustením akcie môžu byť akokoľvek dobre mienené rady aj kontraproduktívne. Vláda prijala mimoriadne ťažké rozhodnutie a v súčasnosti stojí pred logisticky extrémne ťažkou úlohou,“ uviedol Sulík s tým, že v tejto chvíli musia všetci ťahať za jeden koniec povrazu.

Trochu ako voľby, no nie úplne

Podľa bývalého šéfa štátnej volebnej komisie Eduarda Bárányho je akcia celoplošného testovania obdobnou akciou ako voľby. No vo viacerých prvkoch sa rozchádzajú. „Pri voľbách nemáte žiadne špeciálne  hygienické zdravotnícke požiadavky a nemáte špeciálne požiadavky na kvalifikáciu členov týchto komisií. A pripravuje sa to pol roka ,“ prezradil pre eReport Bárány.

Zdroj: tasr, foto: facebook ZČ


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čaputovej zúfalý odkaz: Toto testovanie sa nedá zvládnuť!

KOMENTOVALI STE: