„Taký kult osobnosti sme tu od čias Stalina ešte nemali,“ tvrdí analytik a politický komentátor Eduard Chmelár, pričom pridal obrázok pondelkovej titulky Denníka N. Na nej sa cez celú stranu nachádza portrét prezidentky SR Zuzany Čaputovej s nápisom: „V slušnosti nesmieme poľaviť“. Opäť naviac obhajujú prezidentku v kontexte údajných útokov, ktoré musí znášať. Parlamentná opozícia už dlhšie médiá upozorňuje, že Čaputová nie je tou osobou, ktorá v tejto dobe trpí najviac. Médiá často vyzývajú, nech sa radšej častejšie zastávajú bežných ľudí.
Čaputovej kult osobnosti
„Jej bolestínska póza, že musí znášať strašné útoky na sociálnych sieťach a chrániť pred nimi svoju rodinu, je vyslovene nevkusná. Mnohí ľudia – či už opoziční politici alebo občianski aktivisti – čelia na sociálnych sieťach, v médiách i v reálnom živote oveľa horším a tvrdším útokom než hlava štátu chránená početnou ochrankou a inými privilégiami. K pôsobeniu vo verejnom živote odjakživa patrila aj tvrdá kritika, ktorú progresívci tak radi zamieňajú za osobné útoky, ale aj neľútostnosť davu, ktorého priazeň je vratká. Stavať kampaň na sebaľútosti je obzvlášť nechutné,“ napísal o správaní prezidentky na sociálnej sieti Chmelár.
Pomáhať jej majú herci a médiá
Je podľa analytika zároveň viditeľné, že Čaputová tento „boj“ nevedie sama. Sú to práve rôzne známe osobnosti a médiá, kto jej mal pomôcť dostať sa do prezidentského paláca. Rovnaká spolupráca vraj funguje aj teraz.
Mohlo by vás zaujímať:
„Zuzana Čaputová sa stále opiera o nevídanú nadprácu aktivistických novinárov a hercov, ktorí ju vzývajú ako Kim Ir-sena, až by z tohto kultu osobnosti mohol niekto nadobudnúť pocit, že bez nej by prestala tráva rásť, kvety kvitnúť a slnko svietiť,“ pokračuje Chmelár.
Hoax o šéfovaní v NATO
Popri významnej pomoci ľudí, ktorí majú podporovať Čaputovej marketing, vzniká podľa Chmelára v priestore aj veľké množstvo hoaxom. Jedným z nich má byť to, že Čaputová je horúcou kandidátkou na generálnu tajomníčku NATO: „Podobne je to aj s jej údajne ´veľkou šancou´ stať sa generálnou tajomníčkou NATO. Som presvedčený, že tieto cielene vypúšťané špekulácie sú súčasťou jej kampane za znovuzvolenie v prezidentských voľbách. Všimnite si, že tieto úvahy nepochádzajú od žiadneho politika, diplomata či bruselského úradníka. Šíria ich novinári.“
Kampaň, či výkon funkcie?
Podľa odborníka je pre Čaputovú v súčasnosti výhodné, že dokáže robiť marketingové aktivity. Bez toho, aby to bolo považované za predvolebnú prezidentskú kampaň. Prezentovať svoje aktivity ako tvrdú prezidentskú prácu jej jednoducho podľa Chmelára dobre ide.
„Pre ňu je pohodlné a výhodné čakať s oznámením čo najdlhšie a udržiavať masy v domnení, že to, čo robí, nie je kampaň. A, že to je ´plné sústredenie na výkon mandátu´, ako rada hovorí. To, ako vraj váha, či do toho ísť, a ako by sme ju mali prehovárať, že bez nej si nevieme predstaviť život na tejto planéte, nie je nič iné ako súčasť jej gýčovej politickej kampane. A vy, ak sa dáte takýmto lacným politickým marketingom oklamať aj tentoraz, si nič lepšie nezaslúžite,“ uzavrel.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Chmelár kritizuje Čaputovej kult osobnosti: Toto tu od čias Stalina nebolo, jej sebaľútosť je nechutná!