tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí s premiérom. Foto: tasr

Čaputová urobila avizované kroky: Jednu referendovú otázku podala na Ústavný súd!

Prezidentka Zuzana Čaputová poslala referendovú otázku týkajúcu sa podania demisie vlády na Ústavný súd SR. Od rozhodnutia súdu bude závisieť, či referendum, ktoré prezidentka vypíše, bude mať jednu alebo dve otázky. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Otázku, či ľudia súhlasia s tým, že vláda SR má bezodkladne podať demisiu, po konzultácii s viacerými ústavnými právnikmi považuje Čaputová za spornú z hľadiska ústavnosti. „Ak Ústavný súd skonštatuje, že otázka je v poriadku, vypíšem referendum s oboma otázkami,“ uviedla.

Prezidentka má pochybnosti

V tomto prípade existuje podľa prezidentky viacero pochybností a v tejto súvislosti pripomína minuloročné rozhodnutie ÚS SR. Ten vtedy povedal, že referendom ani iným spôsobom, ktorý nie je uvedený v ústave, nie je možné ukončiť funkčné obdobie orgánu verejnej moci. „Toto vyjadrenie sa teda môže týkať aj vlády. Inak povedané, skrátiť funkčné obdobie orgánom verejnej moci referendom bude možné iba vtedy, ak to bude predpokladať ústava, a tá to nateraz ako spôsob neuvádza,“ skonštatovala hlava štátu.

Referendum vypíše, avšak…

Prezidentka vypíše referendum týkajúce sa predčasných volieb minimálne s jednou otázkou. V referende určite bude tá o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR, či už referendom, alebo rozhodnutím parlamentu, a o vypísaní predčasných volieb. Podľa nej je v súlade s ústavou.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Máriu Kolíkovú (vľavo) vystriedal na ministerstve spravodlivosti Vilam Karas (vpravo).
  2. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).
  3. Minister financií Igor Matovič
  4. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).
  5. Na budove Univerzity Komenského v Bratislave svieti nápúis "Protest".
  6. Eduard Chmelár
  7. Prezidentka SR Zuzana Čaputová
  8. Prezidentka SR Zuzana Čaputová a predseda strany Za ľudí Andrej Kiska počas stretnutia k výsledkom volieb do NR SR 3. marca 2020 v Prezidentskom paláci v Bratislave.

Smer dodal vyše 400-tisíc podpisov

Predstavitelia opozičného Smeru-SD odovzdali koncom augusta v Prezidentskom paláci 406.039 podpisov za vyhlásenie referenda o páde vlády a zmene Ústavy SR. Parlamentná aj mimoparlamentná opozícia by chcela cez referendum dosiahnuť predčasné voľby.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čaputová urobila avizované kroky: Jednu referendovú otázku podala na Ústavný súd!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku