eReport.sk
Zuzana Čaputová počas tlačovej konferencie.
Zuzana Čaputová, prezidentka SR. Zdroj: tasr

Čaputová: Skutok Jana Palacha mal zmysel, aj jeho obeť prispela k tomu, že sa obdobie temnoty napokon skončilo


Skutok Jana Palacha mal zmysel a prispel k tomu, že sa napokon skončilo obdobie normalizácie a temnoty. Na sociálnej sieti to v súvislosti s 55. výročím upálenia študenta Jana Palacha v centre Prahy uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Pripomenula, že pred 55 rokmi dal Palach najavo nesúhlas s okupáciou Československa najkrajnejším spôsobom a za cenu najvyššej obete. Jeho odkaz našej generácii ostáva podľa prezidentky stále jasný. ,,Túžba po slobode sa nedá uhasiť. Sloboda je hodnota, ktorá si zaslúži našu starostlivosť a ochranu, zdôraznila prezidentka.

„znacka
znacka kvality

Okoloidúci ho začali hasiť

Dvadsaťročný študent Jan Palach sa 16. januára 1969 pred historickou budovou Národného múzea v Prahe polial benzínom a zapálil. Okoloidúci ho začali hasiť kabátmi a zakrátko ho odviezla sanitka do nemocnice. O tri dni neskôr na následky ťažkých popálenín zomrel.

Chcel svojím činom prebudiť obyvateľov

Palach chcel svojím činom prebudiť obyvateľov vtedajšieho Československa z letargie po okupácii vojskami Varšavskej zmluvy v auguste 1968. Mal mimoriadny ohlas nielen doma, ale aj v zahraničí.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čaputová: Skutok Jana Palacha mal zmysel, aj jeho obeť prispela k tomu, že sa obdobie temnoty napokon skončilo

7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných