eReport.sk
prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: tasr

Čaputová oslavuje dvojročnicu v paláci: Toto sú jej najvyhrotenejšie momenty a kauzy!

Hlava štátu si dnes odškrtla druhý rok v paláci. Napriek tomu, že už pravidelne vedie v prieskumoch dôveryhodnosti politikov, za 24 mesiacov predsa len párkrát zakopla alebo sa dostala do nezávideniahodnej situácie. Čím všetkým si Čaputová už prešla?

Právna skúška

Čaputová sa ešte v čase svojej kandidatúry o post hlavy štátu musela popasovať s pochybnosťami ohľadom jej advokátskej praxe. Portál Topky.sk totiž upozornil, že v čase, keď vykonávala koncipientskú prax mala založenú zároveň aj živnosť. Podľa zákona mala Čaputová túto okolnosť oznámiť Slovenskej advokátskej komore. To však neurobila.

„V čase zápisu Mgr. Čaputovej sa na základe dostupných informácií javilo, že spĺňa podmienky pre zápis do zoznamu advokátov. Nemali sme informácie o jej inej činnosti, ktorá by mohla byť nezlučiteľná s praxou koncipienta, prípadne o iných nezrovnalostiach počas výkonu jej praxe advokátskeho koncipienta,“ uviedla pre Topky hovorkyňa Slovenskej advokátskej komory Alexandra Donevová. 

Čaputová svoju koncipientskú prax začala v roku 2005. Jej hovorca v roku 2019 Martin Burgr si myslel, že Čaputová sa žiadneho prešľapu nedopustila. „Čo sa týka povinnosti ohlásiť výkon živnosti počas koncipientskej praxe, tak v tej dobe, keď koncipientskú prax plnila, tak táto povinnosť ohlásiť nebola. Vznikla až zmenou zákona v roku 2013, čiže dávno po zložení jej advokátskej skúšky,” povedal.

Let špeciálom zadarmo

Čaputová sa na prestížnej pozícii neohriala ani týždeň a už o nej médiá písali v nelichotivom duchu. V Prahe sa konal koncert s názvom Zuzana není sama doma – Koncert pro prezidentku Slovenské republiky. Podujatie organizoval Metronome Festival Prague spolu s Ladislavom Snopkom, kaviarňou Mlýnská a Občianským združením Srdcom doma. Umeleckého podujatia sa malo zúčastniť deväť skupín. Koncertu sa zúčastnila slovenská speváčka Dorota Nvotová a taktiež domáca skupina Živé kvety. Problematickým bolo, že Nvotová a aj “Kvety” sa zviezli na koncert vládnym špeciálom spolu s prezidentkou.

Foto: tasr

„Koncert je verejný bod programu oficiálnej návštevy prezidentky v Prahe. Organizačne sa na ňom podieľajú naši krajania. To, že pani prezidentka využila možnosť vziať na palubu lietadla hudobníkov, ktorí večer na tomto koncerte vystúpia, nie je ničím neobvyklým. V minulosti napríklad prezident brával zástupcov podnikateľov aj umelcov, ktorí sa taktiež zúčastňovali programu návštev,” uviedla v tom čase Henrieta Hajtová z tlačového oddelenia prezidentky.

Umelci boli za odvoz do Prahy kritizovaní, no zlízla si to najmä hlava štátu. Speváci a speváčky totiž za luxusnú leteckú prepravu neplatili, ale mali ju grátis.

Postavila sa Matovičovi

Medzi jeden z najvyhrotenejších momentov Čaputovej prezidentskej kariéry je dozaista doťahovanie s vtedajším premiérom Igorom Matovičom. Práve s ním totiž počas zúriacej korona krízy nemala práve najvrúcnejší vzťah. „Celý svet rieši covid, len my riešime pána premiéra,“ povedala Zuzana Čaputová koncom minulého roka.

Prezidentka Zuzana Čaputová a predseda vlády Igor Matovič sa zdravia lakťami počas prijatia v Prezidentskom paláci 16. marca 2021 v Bratislave.

Igor Matovič a Zuzana Čaputová – Foto: tasr

„My nemusíme objavovať koleso. Sú tu postupy, ktoré sa osvedčili u nás aj vo svete. Je tu vedecký konsenzus na to, čo je správne v tejto situácii robiť, tak to poďme urobiť a ja sa potom za taký plán postavím, ale, keď tu je chaos, keď tu je opatrenie, ktoré platí chvíľu a ešte sa aj mení, nevidím krok dva a tri, ťažko môžem stáť za vládou a obhajovať jej opatrenia,“ povedala Čaputová ostro v súvislosti s bojom proti pandémii na Slovensku.

„Ja si myslím, že je naozaj čas na zmenu prístupu, ale možno aj na to, aby pán premiér zvážil odovzdanie manažovania covidovej krízy inému členovi vlády,“  povedala Čaputová.

Problémy s reklamou

Prešľap ako svet? Čaputová sa dostala do problémov pre propagáciu súkromníkov. Ako hlava štátu reklamu spoločnostiam robiť nemôže. Kritizovanou sa stalo pózovanie s víťazkou krištáľového glóbusu Petrou Vlhovou. Tá jej darovala aj dres, na ktorom ale svietila súkromná značka.

Petra Vlhová a Zuzana Čaputová – Foto: tasr

Ďalší prípad súvisel s osvetou oxymetrov, pri ktorých prezradila ich značku. Síce išlo z prezidentkinej strany zrejme o nepozornosť, začal ju v súvislosti s reklamným prešľapom riešiť parlamentný výbor pre nezlúčiteľnosť funkcií.

Tajné stretnutie

Asi najvypuklejšej kauze musela hlava štátu čeliť len prednedávnom. Zuzana Čaputová sa totiž zúčastnila tajného stretnutia mocných štátu na pôde Slovenskej informačnej službe. Okrem prezidentky prišli na čudnú poradu aj vplyvní ľudia polície, ale aj generálny prokurátor Maroš Žilinka či špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Na skupinku vyvolených sa ihneď zniesla vlna ostrej kritiky. Nebolo totiž jasné, čo presne vplyvné mená štátu na stretnutí preberali.

„Toto stretnutie malo byť utajené. Nepodarilo sa ho udržať v tajnosti, unikli z neho informácie. Je prirodzené, že sa budem zaujímať o veci SIS v medziach, v ktorých sa ako politik o ne zaujímať môžem.“  opísala Čaputová stretnutie v SIS pre RTVS.

Samotná prezidentka absolvovanie schôdze ako chybu nevidí.  „Premiér mi navrhol stretnutie a ja som pozvanie prijala. Nemohla som sa na ňom nezúčastniť,“ podčiarkla. Dodala, že druhýkrát by podobné stretnutie v rovnakej zostave už neabsolvovala.

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport