eReport.sk
Zľava Eduard Heger, Boris Kollár a Zuzana Čaputová počas prejavu v Banskej Bystrici.
Zľava Kollár, Heger a Čaputová. Zdroj: printsceen z videa tasr

VIDEO Takýto prejav ešte nezažili! Slová Čaputovej, Hegera a Kollára pri pamätníku SNP rušil piskot

AKTUALIZOVANÉ – Všetci naši traja najvyšší ústavní činiteľa pri príležitosti 77. výročia Slovenského národného povstania (SNP) vyslali Slovákom signál, že tomuto míľniku v našej histórii vzhliadajú s úctou a rešpektom. Politici sa, samozrejme, nevyhli ani tomu, aby udalosti SNP dali do kontextu so súčasnou situáciou. Najmä prezidentka Zuzana Čaputová a predseda Národnej rady SR Boris Kollár hodnotili povstanie Slovákov počas druhej svetovej vojny v konkrétnom kontexte s aktuálnymi udalosťami. Kým šéf parlamentu v tejto súvislosti pripomenul situáciu v Afganistane, hlava štátu napríklad hovorila aj o obetiach pandémie a s tým spojeným pnutím v spoločnosti. Predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) sústredil svoj prejav hlavne na tých, ktorí boli a sú s udalosťami SNP priamo spojení.

Politici si však vyslúžil piskot, ktorý je počuť aj na pripojených videách z prejavov. Pri pamätníku SNP totiž, ako sme vás informovali na inom mieste, demonštrovali nespokojní občania.

To, čo považujem za nebezpečné a čo nemá mať medzi týmito emóciami miesto, je nenávisť a podnecovanie k nej.

Zuzana Čaputová

Prezidentka vyzdvihla, že účastníci SNP podstúpili obrovské osobné riziko a postavili sa na správnu stranu dejín. „Na stranu humanity, demokracie a ľudskej dôstojnosti. Za svoj odvážny postoj ste mohli zaplatiť najvyššiu cenu nielen vy, ale aj vaši najbližší. Napriek tomu ste našli v sebe silu a odhodlanie a zapojili sa do ozbrojeného boja proti nacizmu a fašizmu,“ odkázala im.

Čaputová: Povstanie bránilo hodnoty

Hlava štátu podotkla, že rozhodujúca časť národa sa v auguste 1944 postavila proti nacizmu a fašizmu na obranu ľudskosti a civilizácie. „Povstanie bránilo hodnoty, na ktorých stál a stojí demokratický a humánny svet, oslavujeme ho ako jeden z našich najvýznamnejších štátnych sviatkov, lebo ním nielen sami sebe, ale aj svetu hovoríme, čím sme a čím chceme byť, k čomu sa bytostne hlásime,“ doplnila.

Skonštatovala, že aj v súčasnosti čelíme ťažkého obdobiu. „Posledný rok priniesol veľa obetí, veľa smútku, ale aj hnevu a sklamania. Všetky tieto emócie sú ľudské, a teda sú aj prirodzené. To, čo ale považujem za nebezpečné a čo nemá mať medzi týmito emóciami miesto, je nenávisť a podnecovanie k nej,“ dodala s tým, že nenávisť nikdy nič nevyriešila a napokon viedla k hrôzam vojny.

Hlava štátu vyzvala vziať si príklad od hrdinov SNP

„Nedopusťme, aby nenávisť ovládla našu krajinu, aby nám diktovala, čo si máme myslieť o našich blížnych, nenechajme sa ako spoločnosť rozdeľovať. Vezmime si príklad od našich povstaleckých hrdinov, ktorí bok po boku bojovali za spoločné vyššie ciele,“ vyhlásila. Ako ďalej uviedla, v súčasnosti máme všetky možnosti, aby sme dejinám nedovolili ich opakovanie.

„Máme aj všetky predpoklady, aby naše snaženie nevyšlo nazmar a malo zmysel. Tak ako muži a ženy Povstania, aj my máme povinnosť, aby sme zodpovednosť za Slovensko niesli rovnako statočne, odhodlane a obetavo, ako to dokázala povstalecká generácia,“ zdôraznila prezidentka. V tejto súvislosti vyzvala na vzájomný rešpekt, úctu, spoluprácu a pamäť.

Kollár: Máme byť na čo hrdí. Len si to akosi nevážime

Poučenie z vývoja situácie po SNP by si podľa Kollára mohla vziať aj politická scéna. „Hrdinstvo vojakov povstaleckej armády nás dodnes napĺňa pozitívnou energiou a malo by byť príkladom hodným nasledovania aj pre dnešnú našu mladú generáciu. Mala by si byť vedomá, že aj jej dnešný pokojný a mierový život bol v minulosti vykúpený krvou a utrpením tých, ktorí sa odhodlali brániť vlasť a jej slobodu,“ uviedol Kollár.

Nič pozitívne nedosiahneme, ak sa budeme večne hádať, a nepotiahneme našu spoločnú káru osudov jedným smerom.

Boris Kollár (Sme rodina)

SNP označil za unikát medzi odbojovými hnutiami v okupovanej Európe. „Máme byť na čo hrdí, máme sa čím pýšiť pred vlastným obyvateľstvom i pred Európou. Len si to akosi nevážime,“ poznamenal. Občania podľa neho o svojich národných dejinách a SNP veľa nevedia, čo prispieva k podliehaniu falošným interpretáciám jeho významu.

Poukázal na to, že jedni SNP vnímajú ako povstanie proti vlastnému štátu, iní ako komunistický puč, či boj za obnovenie „československého“ štátu bez spojovníka. Tieto interpretácie odmieta. Vyhlásil, že SNP bolo najmä slovenské a národné, a od roku 1945 sa pravidelne oslavovalo.

Šéf parlamentu apeloval aj na politikov

Dodal, že koncepcia porážky SNP obsahuje snahu demotivovať Slovákov v zápase za slobodu a národnú rovnoprávnosť. „Aj posledné udalosti v Afganistane svedčia o tom, že zánik politického vedenia a rozprášenie organizovanej armády, neznamená porážku. Pokiaľ sa nezlomí vôľa odporovať, pokiaľ posledný bojovník nezloží zbraň, nemožno hovoriť o porážke! A nič také sa na Slovensku na konci roku 1944 a začiatkom roku 1945 nestalo!“ zdôraznil s tým, že politické ani vojenské vedenie kapituláciu nepodpísalo a po oslobodení sa začali plniť jeho ciele.

To, že sa tieto ciele nenaplnili počas existencie obnovenej republiky, nie je podľa Kollára vinou účastníkov povstania, ale daň za večne rozbitú slovenskú politickú scénu, ktorá v opozícii nevidí oponenta, ale nepriateľa. „Aj z tohto by sme si dnes mali vziať poučenie. Nič pozitívne nedosiahneme, ak sa budeme večne hádať, a nepotiahneme našu spoločnú káru osudov jedným smerom,“ apeloval.

Predseda NR SR zároveň vyjadril úctu účastníkom protifašistického odboja a SNP. Ocenil, že neváhali vziať zbraň a bojovať za slobodu, suverenitu a demokraciu v našej krajine. „Rovnako chcem vyjadriť úctu a poďakovanie dnešného dňa sa doživších veteránov Slovenského národného povstania. Ďakujem vám. Zaslúžite si náš rešpekt a vďaku,“ uzavrel.

Heger si spomenul na padlých aj žijúcich hrdinov SNP

Heger poznamenal, že v súčasnosti sa pozeráme na obdobie vojny s vedomím výsledku. „Hrdinovia SNP ten výsledok v lete 1944 nepoznali, ale spojili sily a verili. Verili, že ich boj za slobodu sa vydarí. Na týchto ľudí môžeme byť právom hrdí,“ uviedol Heger.

Vďaku vojnovým veteránom podľa neho nemožno vzdávať len počas štátnych sviatkov a pamätných dní. „Verím, že ak je táto vďaka úprimná, má presah aj na náš každodenný život,“ zdôraznil.

Raz, a verím, že navždy, sme sa postavili proti fašizmu a nacizmu a jasne sme povedali, že ho na Slovensku nechceme

Eduard Heger (OĽANO)

Podotkol, že väčšina z nás nezažila vojnu na vlastnej koži. „Nezažili sme na vlastnej koži krutosť a bezcitnosť, ktorá spôsobila, že mnohí ľudia boli zotročovaní, boli posielaní do koncentračných táborov, mučení a nakoniec masovo vyvražďovaní,“ povedal. Aj v tejto súvislosti si spomenul na padlých, ale i žijúcich hrdinov SNP.

„Navždy ovplyvnili našu históriu a postavili náš národ na správnu stranu. Ukázali, že si na Slovensku ctíme hodnotu slobody, spravodlivosti, ľudskej dôstojnosti a demokracie. Raz, a verím, že navždy, sme sa postavili proti fašizmu a nacizmu a jasne sme povedali, že ho na Slovensku nechceme,“ zdôraznil Heger.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Takýto prejav ešte nezažili! Slová Čaputovej, Hegera a Kollára pri pamätníku SNP rušil piskot

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: