eReport.sk
Mária Kolíková (Za ľudí). Foto: tasr

Bývalý ústavný sudca zotrel Kolíkovú: O referende kecá bez toho, aby vedela čo kecá!

Poriadne ju sfúkol! Bývalý sudca ústavného súdu Ján Drgonec skritizoval ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú za jej výroky o referende za predčasné voľby. Ministerka tvrdí, že je v rozpore s naším právnym poriadkom. Drgonec to úplne odmieta a zdôrazňuje, že skrátenie volebného obdobia je súčasťou uplatnenia volebného práva a Kolíková sa iba bojí o svoju stoličku.

Šéfka rezortu spravodlivosti Mária Kolíková dlhodobo brojí proti referendu. Tento týždeň vytiahla aj svoje právne argumenty. „Vnímam, že takáto otázka je v rozpore s princípmi právneho štátu, kde predpokladáme, že jednotlivé ústavné inštitúcie tu nejako fungujú a nie je možné zmeniť výsledok na základe toho, že sa nám nepáči, ako to práve dopadlo,” zauvažovala si Kolíková.

Zároveň uviedla, že aj keď petíciu za referendum podpísalo 585 000 ľudí, odporúča prezidentke Zuzane Čaputovej, aby sa v tejto veci obrátila na ústavný súd. „Ak by sme pripustili, že je toto dobrá cesta, tak je to skôr cesta k spochybňovaniu výsledkov volieb,“ zdôvodnila svoje postoje.

Referendum je uplatnením práva

Ústavný právnik a bývalý sudca ústavného súdu Ján Drgonec nad Kolíkovej argumentáciou iba krúti hlavou. Žiadny nesúlad plebiscitu o predčasných voľbách s našou legislatívou nevidí. „No podľa ministerky Kolíkovej to musí byť v rozpore s ústavou lebo v opačnom prípade bude ministerkou o tri roky menej ako počíta. Skrátenie volebného obdobia, aj v dôsledku toho čo vláda robí, je úplnou samozrejmosťou uplatnenia volebného práva,” argumentuje odborník.

Bývalý ústavný sudca Ján Drgonec. – Foto: tasr

Úplne ho vytočila ministerkina poznámka, že takéto referendum je v rozpore s princípmi právneho štátu. „Kecá bez toho, aby vedela čo kecá. Právny štát je predmetom ochrany článku 1 odsek 1 Ústavy Slovenskej republiky. Zároveň s právnym štátom sa chráni aj demokratický štát a základom demokracie je možnosť ľudu, alebo voličov, povedať tomu koho zvolili dosť, viac ťa nechceme,” odkazuje Kolíkovej.

Je absolútne nekompetentná

„Prax pani Kolíkovej je spätá predovšetkým so spravovaním troch štyroch budov, to má šialene ďaleko do ústavného práva. Jej vyjadrenia sú absolútne nekompetentné,” komentoval na adresu političky zo strany Za ľudí Drgonec.

Prízvukuje, že už v minulosti tu boli dve referendá, ktorých témou bolo skrátenie funkčného obdobia vlády. Dopĺňa však aj to, že prostredníctvom referenda bežne odvolávajú aj starostov v komunálnej politike. „Tu podľa môjho názoru je už bohatá prax, ktorá hovorí o tom, že voľby je možné skrátiť,” ozrejmil bývalý sudca.

„Tu sa zrazu dostávame k jednému jedinému právu, právu poslancov zotrvať vo funkcii bez ohľadu na to, čo robia,” povedal na plné ústa čo si myslí o politikoch spochybňujúcich legitimitu plebiscitu.Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport