eReport.sk
Ján Kubiš. Foto: tasr/ap

Bývalý šéf slovenskej diplomacie má nový flek! Do funkcie ho nominoval šéf OSN


O aký post ide? Posledný, kto ho zastával, na ňom skočil kvôli psychickému vypätiu a stresom. Ďalší kandidát funkciu veľmi rýchlo odmietol s tým, že sa jej nemôže ujať pre osobné a rodinné dôvody. Proti nominácii bývalého šéfa slovenskej diplomacie Jána Kubiša žiaden z pätnástich členov Bezpečnostnej rady OSN nevzniesol námietky a náš diplomat sa stane osobitným vyslancom pre konfliktami zmietanú krajinu.

Slovenský diplomat Jána Kubiš, ktorý v súčasnosti zastáva post osobitného koordinátora OSN pre Libanon, sa stane osobitným vyslancom OSN pre konfliktami zmietanú Líbyu, informovala v sobotu agentúra AP s odvolaním sa na diplomatické kruhy.

Salamé rezignoval vlani začiatkom marca

Kubiša do funkcie nominoval generálny tajomník OSN António Guterres. Nakoľko žiaden z pätnástich členov Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) nevzniesol do piatkového večera námietky voči jeho nominácii, Kubiš vystrieda na tomto poste Ghassana Salamého. Salamé rezignoval na post osobitného vyslanca OSN pre Líbyu začiatkom marca 2020, odôvodňujúc svoje odstúpenie psychickým vypätím a stresom. Salamého odvtedy zastupovala Stephanie Williamsová.

Slovák nastupuje po schválení Guterresovho plánu

Vymenovanie Kubiša do tejto diplomatickej funkcie prichádza po tom, ako BR OSN v decembri schválila Guterresov plán, ktorý za osobitného vyslanca OSN pre Líbyu určil bulharského diplomata a vyslanca OSN pre Blízky východ Nikolaja Mladenova. Ten však o pár dní na to uviedol, že sa tejto funkcie nemôže ujať z „osobných a rodinných dôvodov“.

Líbya sa nachádza v rozvrate od roku 2011

Kubiš, bývalý slovenský minister zahraničných vecí, v minulosti pôsobil aj ako osobitný vyslanec OSN v Afganistane či generálny tajomník Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Líbya sa nachádza v rozvrate od roku 2011, keď došlo k zvrhnutiu bývalého diktátora Muammara Kaddáfího. Na ropu bohatá Líbya má v súčasnosti dve súperiace administratívy – medzinárodne uznanú Vládu národnej jednoty (GNA) v Tripolise a vládu so sídlom v meste Tobruk vo východnej časti krajiny, ktorá je lojálna vojenskému veliteľovi Chalífovi Haftarovi.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bývalý šéf slovenskej diplomacie má nový flek! Do funkcie ho nominoval šéf OSN